Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Leczenie żywieniowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

wtorek, 11 czerwca 2024 14:23 / Autor: Maria Karyś
Leczenie żywieniowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Leczenie żywieniowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Maria Karyś
Maria Karyś

Dziś (11 czerwca) profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, podpisał umowę z Fundacją Nutricia. Studenci kierunków medycznych będą kształceni w kierunku  leczenia żywieniowego. Zostanie przekazany również specjalistyczny sprzęt.

Jak zaznacza prof. Stanisław Głuszek, rektor uczelni, jest kilka kamieni milowych w rozwoju medycyny. Jednym z nich jest leczenie żywieniowe. Program edukacyjny w tym temacie prowadzi Fundacja Nutricia.

- Na naszej uczelni program będzie realizowany od przyszłego roku akademickiego. To na pewno wartość dodana do jakości kształcenia w Collegium Medicum. Kierunek lekarski, pielęgniarski, fizjoterapia, dietetyka to są kierunki kluczowe, jeśli chodzi o Program Leczenia Żywieniowego. To ma przygotować przyszły personel medyczny do opieki  nad pacjentami w sposób profejsonalny – mówił profesor.

Według danych Fundacji, aż 85 procent studentów oraz lekarzy pracujących w szpitalach w Polsce nie byłoby w stanie samodzielnie zainicjować i poprowadzić interwencji żywieniowej. Właściwego leczenia żywieniowego wymagają między innymi chorzy onkologicznie, neurologicznie, z chorobami układu pokarmowego czy niewydolnością nerek.

 – Fundacja Nutricia rolą żywienia zajmuje się od 30 lat, a od czterech lat prowadzimy kierunek „Żywienie medyczne” współpracując z uniwersytetami i uczelniami medycznymi w całym kraju. Chcemy uczyć całą przyszłą kadrę medyczną, że wsparcie żywieniowe jest integralnym elementem leczenia – tłumaczyła Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.

W ramach  współpracy Collegium Medicum zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, tj. fantomy symulujące pacjentów dorosłych i pediatrycznych wymagających żywienia dojelitowego, plansze dydaktyczne oraz kombinezon do symulowania otyłości. Fundacja zapewni również materiały dydaktyczne oraz szkolenia dla wykładowców.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO