MIASTO
Lada dzień rusza przebudowa kieleckiego dworca
Już w przyszłym roku kielecki dworzec PKP zmieni się w nowoczesne centrum komunikacyjne, choć zachowa swoją dotychczasową, rozpoznawalną bryłę. Pojawią się za to funkcjonalne i obszerne wnętrza, reprezentacyjny hol i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Dziś podpisano umowę na modernizację dworca.
Nowoczesny obiekt proekologiczny, jednocześnie spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych – taki ma być dworzec według koncepcji Polskich Kolei Państwowych S.A. Przebudowa jest jedną ze 190, realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.
- Dworzec w Kielcach wymaga modernizacji, dlatego cieszymy się, że lada moment dojdzie ona do skutku. Bryła budynku pozostanie w obecnej formie, nie będziemy zmieniać jej charakteru. Zostanie jednak znacznie udoskonalona, tak by stanowiła wizytówkę Kielc. Zmieni się wnętrze, kondygnacje – pojawią się nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania. Będą także udogodnienia dla niepełnosprawnych i kącik dla dzieci – wyliczał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Na parterze, w olbrzymiej hali, przewidziano powierzchnie użytkowe: znajdziemy tam między innymi kasy i toalety, a także przejście do tunelu. Pasażerowie w końcu doczekają się wind.
- Na dachu zainstalujemy 27 paneli fotowoltaicznych. Zmieni się także otoczenie – pojawi się 18 miejsc parkingowych, nowe chodniki, elementy zieleni i małej architektury – dodał Ireneusz Maślany.
Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury stwierdził, że dworzec po modernizacji ponownie stanie się wizytówką Kielc.
- W 2019 roku, dworzec w Kielcach znajdował się w pierwszej 50. w Polsce, jeśli chodzi o wymianę pasażerów. To ważne miejsce nie tylko dla miasta, ale całego sektora kolejowego. Ta inwestycja sprawi, że obiekt nabierze nowego blasku – w rozumieniu jego wyglądu, funkcji, a także połączenia gałęzi transportowych – mówił wiceminister.
Modernizacja istotna jest nie tylko dla miasta, ale dla całego regionu.
- Na tę inwestycję mieszkańcy czekali długie lata, obecny budynek bardzo potrzebuje zmiany na lepsze. Sama wiem, jak trudne jest przedostanie się z peronu na halę dworca z ciężką walizką. Czekamy na obiekt z prawdziwego zdarzenia, z którego będą mogły korzystać także osoby niepełnosprawne – stwierdziła poseł Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
- Kielecki dworzec autobusowy doczekał się modernizacji, pora na dworzec PKP. Cieszy fakt, że zachowana zostanie bryła, tak charakterystyczna na mapie miasta, a zmodernizowane zostanie wnętrze, by ułatwić sytuację pasażerów. Dworzec wkrótce dołączy do grona najnowocześniejszych w kraju – podkreślił senator Krzysztof Słoń.
Wicewojewoda Rafał Nowak dodał, że rozpoczynająca się inwestycja będzie potrzebna wielu mieszkańcom. – Jestem przekonany, że Kielce awansują z pierwszej 50, do pierwszej 20, jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów. Dynamiczny rozwój przewozów kolejowych jest faktem, cieszymy się, że będziemy mogli korzystać z tak nowoczesnego obiektu – mówił.
Z rozpoczynającego się remontu zadowolony jest także zarząd miasta Kielce. - Zarówno dworzec PKP jak i PKS to perełki architektoniczne. W nowym budynku siedzibę będzie miał Zakład Transportu Miejskiego. Liczymy na to, że pojawią się także windy dla osób niepełnosprawnych – powiedziała Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.
Koszt przebudowy dworca to ponad 44 miliony złotych. Wykonawcą jest firma MGBuilding z Kielc, a projekt wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna. Planowany termin udostępnienia obiektu to druga połowa 2023 roku.