Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim

piątek, 10 lutego 2017 12:32 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim
Laboratorium Biomechaniki w Szpitalu Kieleckim
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Przy Szpitalu Kieleckim świętego Aleksandra działa Laboratorium Biomechaniki. Pracownia ta powstała z myślą o pacjentach z problemami ortopedycznymi. Miesięcznie korzysta z niej około 40 osób. Wśród nich są także sportowcy. 

Laboratorium Biomechaniki przy Kieleckim Szpitalu im. św. Aleksandra powstało w drugiej połowie ubiegłego roku. Jest ono niezwykle pomocne przy planowaniu leczenia głównie pacjentów z problemami ortopedycznymi. -  Do tej pory lekarz mógł tylko obejrzeć  pacjenta, zobaczyć czy i jak się porusza. Niestety, jak wiadomo ludzkie oko często  nie jest w stanie dostrzec wszystkiego.  Natomiast biomechanika pozwala na  obiektywne badanie. Dostępny  w naszym laboratorium sprzęt  rejestruje nawet te elementy ruchu, których gołym okiem nie widać.  To z kolei pozwala na odpowiedni dobór sposobu leczenia – mówi  specjalista ortopedii, doktor Arkadiusz Granek, kierownik  Centrum Ortopedycznym przy Szpitalu Kieleckim.

Badanie w Laboratorium Biomechaniki działającym przy Kieleckim Szpitalu wykonywane są przy pomocy komputerowego systemu BTS. –  Ruch badanej osoby rejestrowany jest przez system kamer. Przed badaniem na ciele pacjenta w ściśle określonych punktach umieszczone są odblaskowe markery. Podczas pomiarów, w trakcie których pacjent najpierw stoi, a później spaceruje swoim normalnym trybem, sześć kamer rejestruje przemieszczanie się markerów po ścieżce pomiarowej – tłumaczy Artur Marszałek, fizjoterapeuta ze Szpitala Kieleckiego.

Po tych czynnościach w oprogramowaniu wygenerowany zostaje raport z informacjami dotyczącymi szeregu parametrów ruchu i aktywności oklejonych grup mięśni. – Uzyskane wyniki w precyzyjny sposób pomagają ustalić przyczyny nieprawidłowości chodu, jak również wspomagają dobór indywidualnego programu leczenia i ćwiczeń – podkreśla doktor Arkadiusz Granek.

Z badań w pracowni korzysta około 40 osób miesięcznie. - To laboratorium od innych różni się tym, że jest skierowane głównie na pacjentów, zwłaszcza tych, którzy planują leczenie operacyjne albo czekają na rehabilitację. Do tej pory większość  tego typu laboratoriów wykorzystywana była  do badań naukowych  i do tworzenia publikacji, natomiast obecnie  laboratoria biomechaniki  dążą do tego, aby być bardziej użytkowe – mówi doktor.

Badania te bardzo przydatne są również dla sportowców.  Skorzystał z niego między innymi Bartosz Dulnik, trener CrossFit  i trener personalny w Kielcach. – Zdecydowałem się na to badanie ponieważ wiem, ze jest ono bardzo dokładne. Pomaga ono określić, czy po ciężkich treningach z organizmem wszystko jest w porządku. Bardzo się cieszę, że taka możliwość mam w Kielcach. Wcześniej musiałem jeździć poza nasze województwo – przyznaje.

Badanie przy pomocy systemu BTS Smart trwa około godzinę, jest bezbolesne. Wskazaniami do jego wykonania są wszelkiego rodzaju bóle kostno-stawowe, mięśniowe, dysfunkcje chodu. System może być również wykorzystywany do badania postępów leczenia, rehabilitacji, badania ruchu kończyn górnych.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO