MIASTO
Kosztowne dziury w kieleckich ulicach
Ponad 141 tysięcy złotych z tytułu odszkodowań za uszkodzenie pojazdów na dziurawych ulicach, wypłacił Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach w ciągu ostatnich pięciu lat. Tylko w ubiegłym roku w Kielcach zgłoszono 140 szkód komunikacyjnych o wartości prawie 36,5 tysiąca złotych.
Interpelację w sprawie liczby zgłoszonych roszczeń oraz kwoty odszkodowań za uszkodzone auta w związku z ubytkami w jezdni w okresie ostatnich pięciu lat złożył kielecki radny Dariusz Kisiel z klubu Bezpartyjni i Niezależni. W jego ocenie duża liczba wniosków o odszkodowanie w ostatnim czasie może być efektem wzrostu świadomości mieszkańców.
–Ona jest coraz większa, jeżeli chodzi o możliwość ubiegania się o odszkodowania. Rok 2022 pod względem liczby zgłoszeń (230) okazał się rekordowy. Wiadomo, że stan dróg jest, jaki jest i przez najbliższe lata nie wydaje się, aby uległ diametralnej poprawie, dlatego można przypuszczać, że liczba zgłoszeń będzie coraz większa – podkreśla.
Zdaniem radnego, mimo złego stanu nawierzchni kieleckich ulic kwota wypłaconych odszkodowań wypłaconych w ciągu ostatnich pięciu lat i tak nie jest imponująca. Z danych przygotowanych przez Ratusz w odpowiedzi na interpelację radnego wynika, że rekordowy pod względem liczby szkód komunikacyjnych był rok 2022 kiedy zgłoszono 230 szkód, a łączna kwota odszkodowań wyniosła ponad 75 tysięcy złotych. Najmniej, bo 42 zgłoszenia wpłynęły w 2020 roku, wypłacono wówczas 5,3 tysiąca złotych za uszkodzone pojazdy.
Jak uzyskać odszkodowanie po wjechaniu w dziurę?
Dariusz Kałwa, prezes kieleckiego oddziału Polskiego Związku Motorowego i rzeczoznawca samochodowy podkreśla, że kluczowe w pozyskaniu rekompensaty z tytułu uszkodzenia samochodu na drodze publicznej jest odpowiednie udokumentowanie powstałej szkody.
– Kiedy już, wpadniemy w dziurę, musimy dokładnie udokumentować miejsce zdarzenia, samą dziurę, a także powstałe uszkodzenia w samochodzie. Każdy z nas posługuje się telefonem, wyposażonym w aparat fotograficzny, należy zrobić kilka nawet kilkadziesiąt zdjęć. Jeżeli jest taka możliwość powinniśmy wezwać straż miejską ewentualnie policję z prośbą o sporządzenie notatki stwierdzającej, że uszkodzenie pojazdu nastąpiło w tym, a nie innym miejscu. Natomiast jeżeli nie możemy kontynuować jazdy, bo nasz samochód jest poważnie uszkodzony, wówczas możemy również poprosić pomoc drogową o fakturę i dołączenie dokumentacji fotograficznej świadczonej usługi, do naszego zgłoszenia– dodaje.
Dariusz Kałwa zaznacza, że zwłaszcza w sezonie zimowym, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, poruszając się po ulicach, ponieważ dziury często są zalane wodą, przez co są mniej widoczne i trudniej oszacować ich głębokość. Ekspert podkreśla, że w przypadku poruszania się po nierównej drodze kluczowa jest również odpowiednia technika jazdy. Należy przede wszystkim jeździć ostrożnie, a w momencie, kiedy zauważymy dziurę nie hamować gwałtownie, tak aby nie wjeżdżać w nierówność na zablokowanym kole, co może tylko spotęgować ewentualne zniszczenia.
Ulice w Kielcach są ubezpieczone, kierowcy, którzy uszkodzili swoje pojazdy na ternie miasta, mogą zgłaszać szkody do Miejskiego Zarządu Dróg.