MIASTO
Konsekracja kościoła na kieleckim Białogonie
Bp Kazimierz Ryczan w koncelebrze z bp. Marianem Florczykiem oraz bp. Kazimierzem Gurdą dokonał w niedzielę, 22 września 2013 r. konsekracji nowej świątyni w Kielcach - kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w dzielnicy Białogon, budowanej tutaj od 2005 r. przez ks. kan. Stanisława Kapicę.
W uroczystej Mszy św. z tej okazji uczestniczyli m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski, starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, senator Krzysztof Słoń, rektor Politechniki Świętokrzyskiej Stanisław Adamczak i tysiące wiernych.
W homilii bp Kazimierz Ryczan zauważył ofiarność mieszkańców dzielnicy, ich determinację w budowie „swojego” kościoła, wspomaganie tego dzieła „wdowim groszem”, pomimo ubożenia społeczeństwa. Podkreślił, że „kościołów nie budują ludzie bogaci, tylko wierzący”, a wspólnotę tworzą ludzie wiary, którzy przynależą do niej – „dobrowolnie”.
„Do świątyni przychodzi się dobrowolnie, słowa Bożego słucha się dobrowolnie, ofiarę Bogu Ojcu składa się dobrowolnie, kościół oddaje się Bogu dobrowolnie i człowiek nawraca się na lepsze życie – dobrowolnie” – mówił biskup kielecki. Jego zdaniem, ta „dobrowolność” szczególnie nie podoba się szatanowi. Przypomniał przejawy postępującej laicyzacji współczesnych społeczeństw, a także czasy zabierania wiernym kościołów, czego przykładem są niedalekie Chęciny, gdzie średniowieczna świątynia była na długie lata zamieniona na restaurację.
Dzisiejszą uroczystość konsekracji kościoła poprzedziły trwające od niedzieli, 15 września Misje Parafialne pod hasłem „Jesteśmy Kościołem”. Prowadzący, ks. dr Andrzej Kaszycki, kanclerz kurii w Kielcach oraz ks. Dariusz Gącik – notariusz kieleckiej kurii, koncentrowali się w nich głównie na misji i miejscu rodziny we współczesnym Kościele.
Historia nowego kościoła w Kielcach–Białogonie rozpoczęła się 6 sierpnia 2005 r. - bp Kazimierz Ryczan poświęcił wówczas plac pod budowę kościoła przy ul. Kolonia. Nowa świątynia reprezentuje typ bazylikowy, jest trójnawowa, z dwiema wysokimi wieżami. Wystrój wnętrza jest współczesny, w ołtarzu głównym – obraz Przemienienia Pańskiego. Kościół zdobi m.in. 13 witraży wykonanych w Pracowni Witraży „Furdyna” z Karkowa. Ich motyw przewodni to sakramenty i wizerunki ewangelistów. Został także zagospodarowany teren wokół kościoła.
Nowy kościół zastąpi stary drewniany, kryty gontem, wzniesiony w latach 1917-1918 w stylu podhalańskim, obecnie wpisany do rejestru zabytków. Był on zbudowany dla potrzeb rozwijającego się osiedla fabrycznego w Białogonie, na bazie dawnej osady hutniczej. Istniała ona już w XVI w. Dobrze prosperująca huta miedzi była własnością biskupów krakowskich. W czasie Królestwa Kongresowego istniała tutaj Huta Aleksandra.
Parafia w Białogonie była erygowana 17 kwietnia 1918 r. przez bp. Augustyna Łosińskiego. Wydzielono ją z kieleckiej parafii katedralnej oraz z piekoszowskiej i chęcińskiej. Obecnie liczy ok. 3700 wiernych.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"
za: www.diecezja.kielce.pl