Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Konferencja prezydenta, ale po co?

piątek, 17 maja 2019 11:15 / Autor: Beata Kwieczko
Konferencja prezydenta, ale po co?
Konferencja prezydenta, ale po co?
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Władze miasta zwołały dziś nieoczekiwanie konferencję prasową, na której lakonicznie poinformowały o tym, co mogłyby przekazać drogą mailową. Chodziło o wyjazd do Winnicy w ramach kontynuacji relacji partnerskich, kontaktów kulturalnych, gospodarczych i biznesowych z Ukrainą.

- Celem naszej wizyty jest udział w Dniu Europy, który odbywa się na Ukrainie zawsze w trzeci weekend maja. Tradycja organizowania tego święta w mieście liczy już ponad dziesięć lat. Poza obchodami i udziałem w imprezie, czeka nas szereg spotkań z wielością różnego rodzaju koncertu i wystaw. W święcie będą uczestniczyły najwyższe władze Ukrainy na czele z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Bedzie to też pierwsze spotkanie prezydenta Kielc Bogdana Wenty z Siergiejem Morgunowem, merem Winnicy - poinformował Karol Gadowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta.

Dodał, że kilku przedsiębiorców z Kielc nawiązało współpracę z władzami Winnicy i partnerami gospodarczymi, dlatego podczas wyjazdu na Ukrainę zostało zaplanowane także ich spotkanie. Podczas wyjazdu odbędą się również rozmowy dotyczące rozwoju współpracy Kieleckiego Parku Technologicznego i projektu wspartego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych polegającego na przygotowaniu koncepcji budowy i funkcjonowania Parku Technologicznego w Winnicy. W wyjeździe będzie uczestniczyć Justyna Lichosik, zastępca dyrektora KPT.

- Kielecki Park Technologiczny otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na realizację zadania publicznego „Polska pomoc rozwojowa 2019”. Projekt zakłada stworzenie koncepcji budowy Winnicki Park Innowacji i Technologii. Naszym partnerem po stronie ukraińskiej będzie Winnickie Gminne Centrum Innowacji. Jest to budowa pierwszego winnickiego parku na Ukrainie - mówi Justyna Lichosik.

Projekt został podzielny na trzy etapy. W pierwszej kolejności, jeszcze w czerwcu, ruszą konsultacje społeczne na Ukrainie z udziałem ekspertów z Polski z przedstawicielami instytucji, firm, organizacji okołobiznesowych, uczelni oraz władz samorządowych z Ukrainy. Drugi etap projektu to prace eksperckie, które potrwają do listopada. - Chodzi o wypracowanie realnych do wdrożenia założeń do budowy ekosystemu wsparcia przedsiębiorczości i innowacji w Winnicy. Tu zaangażowani zostaną eksperci doświadczeni w realizacji podobnych koncepcji, strategii oraz studium wykonalności. Rezultatem prac będą opracowania składające się z kilku części. Wśród nich znajdą się takie informacje, jak koncepcja WPIiT, analiza finansowa i ryzyka, czy studium wykonalności. Ponadto znajdzie się  tam także koncepcja uruchomienia programu inkubacyjnego dla start-upów, czy zestaw standardów potrzebnych do budowy inkubatora. Będzie też propozycja stworzenia szkoły IT, czy Centrum Transferu Technologii. Dokumentacja posłużyć ma również jako dobra praktyka dla innych parków, inicjatyw parkowych i inkubatorowych na Ukrainie - tłumaczy wicedyrektor KPT.

W ramach projektu powstanie program szkoleniowy dla kadry.  Warsztaty, które mają ruszyć we wrześniu, poprowadzą eksperci z Polski i będą okazją do konsultacji i weryfikacji poszczególnych elementów koncepcji strategicznych. Do szkoleń zaproszeni zostaną przedstawiciele Winnickiego Centrum Innowacji, pracownicy naukowi, w tym osoby zajmujące się prawami własności intelektualnej na uczelni, przedstawiciele organizacji tworzących ekosystem, które podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz tworzenia ekosystemu wsparcia wokół Winnickiego Parku Innowacji i Technologii. Projekt zakończy się w grudniu.

Przedstawiciele naszego miasta wezmą również udział w spotkaniu z Konsulem Generalnym Winnicy Damianem Ciercińskim. Prezydent Kielc na zaproszenie Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających w Winnicy będzie uczestniczył też w uroczystościach na zakończenie roku szkolnego w Szkole Sobotniej, do której uczęszcza prawie 200 uczniów, gdzie wręczy dzieciom dyplomy i upominki. Wizyta zakończy się w niedzielę.

KOMENTARZ

Dzisiejsza konferencja została zwołana nagle, ale tak naprawdę nie była potrzebna, bo można było poinformować o tym wyjeździe drogą elektroniczną. Taką zreszta drogą nadeszły informacje o planach współpracy parków technologicznych, których szczegóły pani Lichosik de facto powtórzyła, posiłkując się rozesłaną mailem informacją. Szanujmy swój czas i spotykajmy się tylko w ważnych, problemowych sprawach. To na pewno ułatwi pracę nam wszystkim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO