MIASTO
Koncert, teatr i biesiada w Chmielniku
18 i 19 czerwca w Chmielniku odbędą się Dni Kultur. Będzie to czas wypełniony koncertami, teatrem czy musicalami. Rozstrzygnięty zostanie Konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi” oraz Konkurs Piosenki Żydowskiej. Nie zabraknie gier i zabaw polsko-żydowskich dla dzieci, prezentacji szkół, turniejów rycerskich i tańców dworskich.
Poniżej program uroczystości:
Sobota 18 czerwca to Spotkanie z Kulturą Żydowską. Wydarzenia artystyczne tego dnia, w dawnej synagodze w Chmielniku – obecnie Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”, rozpocznie o 14:30 musical Rut, inspirowany biblijną Księgą Rut. To projekt młodzieży licealnej z Kielc. Oryginalność spektaklu polega na „ruchomej” akcji, która będzie się działa w różnych zakątkach synagogi.
O godz. 18:00 na rynku – energetyczny koncert krakowskich klezmersów – Zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio. Zabrzmią piosenki w jidysz, będą także rytmy romskie, bałkańskie, jazz.
- Punktem kulminacyjnym Spotkania z Kulturą Żydowską będzie, mam nadzieję, wyjątkowe wydarzenie artystyczne - spektakl „Samotne tango Wiery Gran”, zrealizowany w konwencji żydowskiego kabaretu z elementami teatru dramatycznego, z muzyką na żywo – zapowiada Agnieszka Dziarmaga, szefowa „Świętokrzyskiego Sztetla”.Widowisko przypomina tragiczną historię znakomitej polskiej śpiewaczki i muzy legendarnej Cafe Sztuka, działającej na terenie warszawskiego getta – Wiery Gran, po wojnie oskarżonej o kolaborację z gestapo. Spektakl dotyka zagadnienia jednej z najgroźniejszych skłonności ludzkiej natury – tendencji do plotek, w tradycji żydowskiej traktowanych na równi nawet ze zbrodnią.
- Spektakl wyreżyserowała Tanya Segal – jedyna kobieta rabin w Polce, kreatywna i utalentowana reżyserka, która tego wieczoru będzie naszym gościem – zapowiada Agnieszka Dziarmaga.
Współczesny Teatr Żydowski w Krakowie to Teatr Midraszowy, który działa od 2008 roku. Powstał i aktywnie rozwija się na krakowskim Kazimierzu. Jego założycielem, inicjatorem, pomysłodawcą jest Tanya Segal, która prowadzi postępową społeczność żydowską w Krakowie, a także zrealizowała i realizuje liczne spektakle i projekty artystyczne w Europie, Izraelu i w Polsce.
A poza tym przy synagodze: degustacja napoju żydowskiego, macy, chałek; żywe obrazy inspirowane sztuką żydowską; pokazy uliczne Teatru Grodzkiego pod Basztami i taniec zespołu „Kamena”, stoiska z żydowskimi pierogami i śledzikiem, a nawet … żywe kozy.
- W tym dniu wstęp na wszystkie wydarzenia w synagodze jest wolny, gorąco zapraszam – zachęca Agnieszka Dziarmaga.
Spotkanie niedzielne (19 czerwca) w Dniu Kultury Polskiej rozpocznie Msza św. w kościele parafialnym o godz. 12:00.
O godz. 14:00 w synagodze – rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu Wojewódzkiego „Nasi sąsiedzi Żydzi”, realizowanego przez OEM „Świętokrzyski Sztetl”, UJK, IPN, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Laureaci – autorzy filmów i wywiadów – otrzymają nagrody. Przy synagodze – dla dzieci – Bajkowa Strefa Zabawy przygotowana przez Centrum Bajki w Pacanowie.
O godz. 15:00 na Rynku rozpoczynają się prezentacje: młodzieży i zespołów szkolnych, mażoretek, grup rycerskich; będą turnieje, tańce dworskie i narodowe. Zasłużeni dla gminy i miasta otrzymają statuetkę Chmielnickiego Augusta. Nastąpi także m.in. rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego, w którym króluje chmielnicka gęsina. A o godz. 19:00 rozpocznie się koncert finałowy – Biesiada z Michałem Milowiczem. Wstęp wolny.