MIASTO
Kolejni lekarze z ŚCO korzystają z robota da Vinci
Ginekolodzy z Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach operują w asyście robota da Vinci pacjentki z rakiem trzonu macicy. Wczoraj (13 marca) wykonali oni pierwszy tego typu zabieg w województwie świętokrzyskim.
Trzy tygodnie temu informowaliśmy o wdrażaniu przez ŚCO chirurgii robotycznej. Do urologów i torakochirgów dołączyli ostatnio ginekolodzy, którzy również zaczęli korzystać z robota da Vinci. Zespół przygotowywał się do operacji przez kilka tygodni.
– Rozpoczęliśmy nowy etap rozwoju ŚCO. Zaczęliśmy operować robotycznie pacjentki z nowotworami ginekologicznymi, które wymagają takiej metody leczenia. Na początku będą wykonywane histerektomie, ponieważ obecnie tylko te procedury refunduje NFZ – informuje dr Marcin Misiek, kierujący Kliniką Ginekologii ŚCO.
Rocznie w placówce wykonywanych jest ponad 200 operacji raka trzonu macicy. Władze szacują, że połowa pacjentek dotkniętych tym nowotworem będzie mogła skorzystać z zabiegów robotycznych. Na razie w asyście robota operuje jeden zespół ginekologów.
Pierwszy zabieg nadzorował dr. Błażej Nowakowski, kierujący Oddziałem Ginekologii Operacyjnej w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
– Trzeba patrzeć na chirurgię robotyczną nie tylko w kontekście jednego pacjenta, ponieważ pomożemy większej liczbie tych, którzy wcześniej nie byli kandydatami do operacji, a jeśli tak, to było więcej powikłań. Tutaj rzeczywiście można to ryzyko istotnie zmniejszyć i zwiększyć liczbę osób, którym chirurgicznie pomożemy – tłumaczy dr Błażej Nowakowski.
Pierwsze operacje robotyczne (radykalne prostatektomie) wykonali urolodzy (5 i 6 października 2023r.). 22 lutego 2024 r. robotyczne lobektomie wdrożyli torakochirurdzy. Do pracy z robotem przygotowują się chirurdzy i otolaryngolodzy z ŚCO.