MIASTO
Kolejna "Biała Sobota" w ŚCO za nami
Kilkadziesiąt kobiet skorzystało z badań profilaktycznych w ramach „Białej Soboty” w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. – Bardzo się cieszę, że są takie akcje. Ja staram się badać regularnie, bo mam dla kogo żyć – powiedziała jedna z pań.
W ramach „Białej Soboty”, która odbyła się 9 września, panie mogły skorzystać z bezpłatnej cytologii oraz mammografii.
Wśród kobiet, które zdecydowały się na cytologię była pani Anna z Kielc.
- Badam się regularnie. Wiem, jakie to ważne. Ja chcę być zdrowa dla siebie, ale także dla rodziny. Cieszę się, że mogę zrobić to za darmo. Zachęcam też inne kobiety. Wiem, że wiele z nas ma skłonność do tego, by dbać o innych zapominając często o sobie. Ja zawsze powtarzam moim znajomym jedno zdanie: „Jeżeli Ty się posypiesz, kto wtedy zadba o dzieci?” – powiedziała Anna.
Z mammografii skorzystała z kolei pani Beata.
- Nieustannie słyszymy, że rak piersi zbiera ogromne żniwo. Media i specjaliści ciągle informują, że tylko wczesne wykrycie zmian daje szansę na całkowite wyleczenie. Onkologia oferuje to badanie za darmo, myślę, że nieodpowiedzialne byłoby nie skorzystać. Mam tylko nadzieję, że z mammografii lub darmowego usg piersi będą mogły korzystać także młodsze kobiety – zaznaczyła kielczanka.
Przypomnijmy, że z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać panie między 50 a 69 rokiem życia. Takie badanie jest wykonywane raz na dwa lata. W przypadku pań z grupy podwyższonego ryzyka eksperci zalecają, by było ono robione co rok. Z kolei z badań cytologicznych mogą skorzystać panie w wieku 25 - 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie korzystały z cytologii w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
- To, co ważne, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonujemy dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania. Pobieramy cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym. Dzięki temu pacjentki mają bardzo dokładną diagnostykę- informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.
Każdego roku, w województwie świętokrzyskim o raku piersi dowiaduje się 600 nowych pacjentek, około 200 umiera.
Rocznie, aż 67 kobiet z regionu dowiaduje się o raku jajnika, 31 chorych przegrywa walkę. Statystyki te mogą poprawić jedynie same kobiety.
- Zachęcam panie do regularnego korzystania z badań profilaktycznych. Nawet jeśli nie mają panie żadnych niepokojących objawów, należy się badać. Nowotwory ginekologiczne przebiegają bardzo długo bez charakterystycznych symptomów – podkreśla dr n. med. Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii ŚCO, konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej.
Zarówno cytologia, jak i mammografia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii są wykonywane także w dni powszednie.
Na cytologię można zapisać się dzwoniąc pod numer telefonu 609 99 00 33, na mammografię - 607 77 88 88.