Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Kielce w pierwszej trójce najbardziej zielonych miast w Polsce

środa, 07 kwietnia 2021 13:32 / Autor: Wojciech Dudkowski
Kielce w pierwszej trójce najbardziej zielonych miast w Polsce
fot. Piotr Michalec
Kielce w pierwszej trójce najbardziej zielonych miast w Polsce
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielce zajęły trzecie miejsce w rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce. Badanie z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych przeprowadziło Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Dla miast powyżej stu tysięcy mieszkańców przeanalizowano trzy wskaźniki: udział terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta, pofragmentowanie zieleni – analiza stosunku krawędzi do wnętrza terenów zieleni, dostępność zieleni – udział osób z dostępem do terenów zieleni w obrębie pięciominutowego spaceru.

Spośród analizowanych miast najwyższym udziałem terenów zieleni charakteryzuje się m.in.: Koszalin (70%), Zielona Góra (67,5%) oraz Kielce (66,8%). Najniższym stopniem zazielenienia odznaczały się natomiast Opole, Kalisz oraz Białystok.

– Kielce znajduje się w Top3 polskich zielonych miast. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość, pokazująca jak wielką wartość stanowią tereny zielone w naszym mieście. To także motywacja do podejmowania kolejnych działań, kolejnych inicjatyw, które mogą jeszcze wzmocnić ekologię i środowisko w naszym mieście – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc. Dodaje, jakie są dalsze plany na rozwój i zagospodarowanie terenów zielonych:

– W tegorocznym budżecie obywatelskim została dodana nowa kategoria „projektów zielonych”, w której mieszkańcy będą mogli zgłaszać wyłącznie zadania mające poprawić elementy środowiskowe i ekologiczne oraz zwiększyć powierzchnię zieleni. Planujemy też w tym miesiącu powołanie pełnomocnika ds. ochrony przyrody, który będzie wsparciem dla prezydenta i będzie mógł podpowiadać pod względem merytorycznym, ale też technicznym – zapowiada rzecznik.

– Nie jest to dla mnie duże zaskoczenie, zawsze uważałam, że Kielce są ewenementem na skalę polską, jeśli chodzi o tereny zielone. Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy w ten sposób docenieni. Wykorzystajmy więc tę informację do promocji Kielc jako miasta zieleni. Dbajmy o zieleń. Działania miasta nie zawsze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom szacunku do niej. Każde drzewo, krzew, czy łąka kwietna jest na wagę złota – mówi Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce.

– Mieszkańcy Kielc mają ten przywilej, że praktycznie każdy, patrząc przez okno, albo wychodząc na balkon, widzi kawałek lasu, kawałek zieleni. Jest jej w Kielcach bardzo dużo. To wielkie szczęście, bo i tak nie mamy tu najlepszego powietrza, więc jak jakie by ono było, gdyby tych terenów zielonych zabrakło?  – pyta Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO