MIASTO
Jaki będzie nowy dworzec PKP? Burzliwe konsultacje
Nie tak wyobrażano sobie spotkanie między władzami PKP, urzędu miasta i mieszkańcami na temat przebudowy dworca PKP w Kielcach. Dyskusji było sporo, za to konkretów niewiele.
Na konsultacje przyszło około 20 osób. Kolejarze pokazali koncepcję, która na razie nie zakłada wielkich zmian w środku budynku. Planowane są trzy windy, miejsca pod działalność komercyjną czy łatwiejszy dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych. Jednak najwięcej emocji wzbudził pomysł zamontowania dużego telebimu od zewnętrznej strony budynku.
Władze miasta apelowały by nie ingerować zbytnio w obecną architekturę dworca. Miały też pretensje do kolejarzy o brak konkretnych planów. - Co my dzisiaj dyskutujemy? Uważam, że dzisiaj powinniśmy rozmawiać o rdzeniu, czyli o wyglądzie samego dworca. Jaki jest zakres tego projektu? Czy whcodzi w projekt przejście podziemne? Wszyscy liczyliśmy na wymianę informacji, a nie wypełnianie ankiet. Bardzo prosimy, żeby nie niszczyć istniejącej architektury dworca. Jeśli chodzi o telebim, powinno zostać pełne przeszklenie budynku. Szykujemy uchwałę krajobrazową, która będzie zakazywała takich rzeczy jak reklamy na telebimie - mówił Artur Hajdorowicz z wydziału rozwoju i rewitalizacji miasta w ratuszu.
Mieszkańcy podnosili przede wszystkim kwestie związane z parkingiem nad torami, przebudową tunelu, zagospodarowaniem terenu przed dworcem czy swobodnym połączeniem go z nowym dworcem autobusowym. - Chcemy, żeby obiekt na siebie zarabiał. Grunty przed nim nie są nasze, dlatego ważna jest współpraca między nami a miastem w tej kwestii. Na razie dyskutujemy nad parkingiem - tłumaczył Paweł Wróblewski z biura inwestycji PKP.
Do końca roku 2019 ma się rozpocząć przebudowa budynku. - Liczymy, że uda nam się skończyć remont do 2021 roku - dodaje Wróblewski. Szacunkowa kwota inwestycji to 20 milionów złotych.