MIASTO
Jak wypożyczyć rower miejski? Podpowiadamy
Rowery miejskie już wczoraj (17 października) zapełniły ponad 50 stacji na terenie Kielc. Nie można było jednak z nich skorzystać. Cały system został uruchomiony dopiero późnym wieczorem, a pierwsi mieszkańcy wsiedli na dwukołowce dzisiaj (18 października) rano. Wśród nich znalazła się również dziennikarka Radia eM Kielce.
– Z racji, że jedna ze stacji znajduje się blisko mojego bloku, a kolejna nieopodal siedziby radia, postanowiłam przyjechać do pracy rowerem. Byłam pozytywnie zaskoczona. Wszystko działa bardzo sprawnie i intuicyjnie. Za niespełna piętnaście minut jazdy zapłaciłam tylko… 50 groszy! Zazwyczaj dojeżdżam do pracy autobusem i płacę 3,40 więc różnica jest kolosalna – przyznaje Weronika Kępa.
Jak to działa?
By wypożyczyć rower należy najpierw zainstalować w telefonie aplikacje Roovee:
ANDROID: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.roovee.mobile&hl=pl&gl=US
IOS: https://apps.apple.com/pl/app/roovee/id1361770727?l=pl
Następnie konieczne jest podanie numeru telefonu, imienia, nazwiska i maila oraz doładowanie elektronicznego portfela na kwotę minimum 15 złotych.
Na mapie w telefonie użytkownik widzi najbliższe stacje i liczbę dostępnych rowerów. By wypożyczyć jeden z nich wystarczy podejść do niego i kliknąć w aplikacji „odblokuj”. Wówczas Roovee poprosi o zeskanowanie kodu QR roweru. Ten znajduje się na kierownicy i przy tylnym kole.
Po zeskanowaniu zwalnia się blokada a dwukołowiec jest gotowy do jazdy. Można w nim z łatwością wyregulować siodełko. Posiada też przerzutki, hamulec ręczny oraz koszyczek na zakupy, torbę i inne rzeczy.
Po zakończonym przejeździe wystarczy kliknąć w aplikacji opcję "Zakończ", a następnie zamknąć blokadę tylnego koła. Aplikacja będzie potrzebowała dwóch minut, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku (czy sprzęt znajduje się na jednej z wyznaczonych stacji itd.). Po upływie tego czasu z portfela elektronicznego zostanie pobrana adekwatna opłata.
Cennik
Koszt wypożyczenia roweru jest uzależniony od jego rodzaju (standard, elektryczny, tandem, cargo). Najmniej zapłacimy za zwykły rower, gdzie pierwsze i drugie 30 minut jazdy kosztuje złotówkę. Druga godzina dwa złote, trzecia – trzy, a czwarta i każda następna – cztery.
Pozostawienie roweru poza strefą to koszt 10 złotych.
Oczywiście mieszkańcy mają możliwość kupna abonamentu, który kosztuje 40 złotych za 50 godzin. Jeszcze taniej jest z Kielecką Kartą Miejską.
Rowery będą dostępne do końca listopada. Ponownie wyjadą na ulice miasta dopiero na wiosnę.