MIASTO
Jak sprawdza się kielecka tarcza antykryzysowa? Ratusz przedstawił dane
Kieleccy urzędnicy przekonują, że po wprowadzeniu programu pomocy dla przedsiębiorców, telefony w ratuszu nie przestają dzwonić. Do magistratu miało też wpłynąć kilkaset wniosków o wsparcie. O szczegółowe dane poprosił radny Marcin Stępniewski.
Jak informowaliśmy pod koniec marca władze miasta przygotowały pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, który ma ograniczyć skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. To m.in. obniżenie czynszów, rozłożenie podatków na raty i odroczenie płatności. Z interpelacją jak pakiet sprawdza się w praktyce wystąpił do magistratu radny Marcin Stępniewski. Z odpowiedzi wynika, że pomocą zostało objętych już kilkuset przedsiębiorców.
Do 17 kwietnia do miasta wpłynęły 52 wnioski o zastosowanie ulgi w postaci zwolnienia, odroczenia lub rozłożenia na raty opłat w spłacie zobowiązań z tytułu podatków i opłat lokalnych. Rozpatrzono 19 wniosków, z pomocy skorzystał jeden podmiot. „W pozostałych przypadkach prowadzono jest ustalenie sytuacji ekonomicznej podatnika ubiegającego się o ulgę”, napisano w interpelacji.
Miejskie służby wyliczają także, że 22 dzierżawcom miejskich nieruchomości o 90 procent obniżono czynsz. Ponadto 50 firm skorzystało z zawieszenia opłat za odbiór odpadów.
Tymczasem Miejski Zarząd Budynków przyjął ogółem 170 wniosków złożonych przez 112 podmiotów, w przypadku wszystkich chodziło o odroczenie płatności za najem lokali. MZB jak dotąd udzielił wsparcia 110 najemców wynajmującym 165 lokali użytkowych, co stanowi 45 procent wszystkich lokali użytkowych będących w zasobach MZB. I tak np. z pakietu pomocowego zakładającego obniżenie czynszu do „złotówki” skorzystało 165 lokali użytkowych. Z odroczenia terminu płatności czynszu i opłat eksploatacyjnych w maju i czerwcu skorzystało 50 lokali użytkowych.
Z pomocy korzystają też najemcy Kieleckiego Parku Technologicznego. Wnioski o obniżenie czynszu za kwiecień złożyło 23 przedsiębiorców. Wynoszą one od 50 do 95 procent.
W interpelacji zwrócono także uwagę, że najemcy lokali prowadzący działalność gospodarczą w KPT, której możliwość prowadzenia została prawnie ograniczona czasowa, mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności ich czynszu za kolejne dwa miesiące – maj i czerwiec.
– Cieszę się, że Bogdan Wenta zdecydował się na wprowadzenie programu pomocowego dla przedsiębiorców. To była opowiedz na wiele apeli radnych. Wiele punktów, które znalazły się w programie radni zgłaszali jeszcze przed jego wprowadzeniem – powiedział Marcin Stępniewski – Wnioski są rozpatrywane sprawnie, ale mogło by być ich więcej, dlatego będę nakłaniał prezydenta, aby program został jeszcze mocniej promowany – dodał radny.
W odpowiedzi na interpelacje zwrócono także uwagę, że w marcu i kwietniu Centrum Wspierania Przedsiębiorczości odbierało do 140 telefonów dziennie od przedsiębiorców. Obecnie liczba telefonów kształtuje się na poziomie 20-30 dziennie.