MIASTO
Jak prawidłowo palić w piecu? Wkrótce dowiedzą się tego mieszkańcy Malikowa
Jak rozpalać ogień w domowym palenisku tak, by nie emitować nadmiernej ilości gęstego dymu? Dla wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na to pytanie strażnicy miejscy przygotowali specjalną prezentację. Funkcjonariusze chcą wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i jednocześnie zmniejszyć skalę problemu zanieczyszczenia powietrza.
Jak informuje Bogusław Kmieć ze Straży Miejskiej w Kielcach, spotkania edukacyjne będą odbywać się na terenach przykościelnych, po Mszach Świętych.
- Chcemy pokazać, że sposób palenia w piecu ma ogromne znaczenie. Podczas spotkania, mundurowi rozpalą ogień w dwóch identycznych piecach używając dokładnie takiego samego paliwa. W jednym z nich, odbywać się to będzie w sposób ekologiczny i pojawi się niewielka ilość dymu. W drugim - w sposób „tradycyjny”, przez co zobaczymy czarne kłęby dymu. Strażnicy wyjaśnią, jak przy zastosowaniu niewielkiej zmiany nawyków można efektywnie i ekonomicznie palić w piecu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Można nawet zaoszczędzić w ten sposób około trzydzieści procent opału – podkreśla Bogusław Kmieć.
Najbliższe spotkanie odbędzie się na placu kościelnym, przy ulicy Malików. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. – Z rejonu Malikowa mamy najwięcej zgłoszeń dotyczących zadymienia, uciążliwego dla okolicznych mieszkańców. Nie zawsze wynika to ze spalania odpadów, czasem z po prostu z nieumiejętnego korzystania z pieców. Pamiętajmy, że są dwie metody rozpalania – pierwsza, „tradycyjna” polega na podkładaniu drewna i zasypywaniu go węglem. W takim przypadku substancje lotne nie zdążą się spalić i są wydmuchiwane do komina. Przy niewielkich nakładach pracy można zrobić to inaczej – trwa to niewiele dłużej, ale korzyści są ogromne – mówi strażnik miejski.
Jak dodaje, w rejonach Malikowa znajduje się wiele domów jednorodzinnych, w których korzysta się ze starych pieców. Problem dymu pojawia się też w innych punktach miasta – głównie w części zachodniej i południowej, między innymi w rejonach ulicy Piekoszowskiej, Posłowickiej, Białogonu, czy Ostrej Górki. Tam także wkrótce pojawią się strażnicy i będą instruować mieszkańców.
Pierwsze spotkanie odbędzie się siódmego lutego, po Mszy Świętej o godzinie 10. Mundurowi udzielą mieszkańcom wszelkich informacji, będą rozdawać ulotki i foldery informacyjne.