Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak miasto realizuje program „Peryferia”?

środa, 20 października 2021 09:29 / Autor: Weronika Karyś
Jak miasto realizuje program „Peryferia”?
Fot. Mateusz Wolski
Jak miasto realizuje program „Peryferia”?
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Uruchomiony w połowie 2019 roku program „Peryferia” miał przede wszystkim wyrównywać poziom życia osób mieszkających na obrzeżach Kielc w odniesieniu do śródmieścia, tak by czuli, że również są „beneficjentami rozwoju cywilizacyjnego”. Okazało się jednak, że potrzeb jest bardzo dużo, a natychmiastowa realizacja ich wszystkich jest niemożliwa.

– Okręg, który reprezentuje czyli między innymi ulica Chorzowska, Biesak, Pakosz, Białogon to tereny od lat zapomniane przez miasto. Będąc radną wielokrotnie interweniowałam w sprawie kanalizacji, przeciągnięcia sieci gazowej, infrastruktury drogowej, chodników, oświetlenia i ciągle słyszałam, że brakuje pieniędzy na te tereny. Bardzo się ucieszyłam, kiedy prezydent dał nadzieję mieszkańcom na wdrożenie programu „Peryferia” – mówi Joanna Winiarska.

Zdaniem wiceprzewodniczącej kieleckiej rady miasta przez dwa i pół roku niewiele się w tym temacie zadziało. – Ciągle piszę interpelacje w tej sprawie i zderzam się ze ścianą. Mieszkańcy nie oczekują, że wszystko stanie się z dnia na dzień, ale jeżeli coś nie jest możliwe w tym roku to oczekiwalibyśmy jakieś informacji co dalej – dodaje.

Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, na początku 2020 roku miasto zakończyło cykl spotkań z mieszkańcami, które odbywały się na poszczególnych terenach: Posłowicach, Ostrogórce, Białogonie, Niewachlowie, Zagórzu, Dąbrowie i Dyminach.

– Przystąpiliśmy wtedy do dokonania szacunkowej wyceny głównych potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców Kielc. Na początku kwietnia 2020 roku, a więc w czasie, kiedy do Polski dotarła już pandemia COVID-19 i został wprowadzony najsilniejszy lockdown, zaprezentowaliśmy stosowny raport, który został udostępniony mediom oraz opublikowany na stronie internetowej Urzędu Miasta. Mimo pandemii, nie zaniechaliśmy naszych działań – tłumaczy Porębski.

Większość postulatów mieszkańców dotyczyła budowy i modernizacji rozmaitego rodzaju infrastruktury. Pojawiły się także liczne wnioski dotyczące m.in. działań społecznych, bezpieczeństwa, kultury, transportu czy środowiska.

– Szacunkowy koszt realizacji całości głównych postulatów infrastrukturalnych wynosił ponad 385 milionów złotych. To bardzo duża kwota i wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie jest możliwe spełnienie wszystkich potrzeb od razu. Nie zmienia to jednak naszej determinacji, by doprowadzić do jak najszybszej realizacji tych inwestycji, uwzględniając oczywiście możliwości finansowe miasta oraz niezbędny proces inwestycyjny, w tym przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie pozwoleń. Dotyczy to również obszarów wskazanych przez Panią Wiceprzewodniczącą – mówi.

Na wniosek mieszkańców z rejonu ul. Biesak ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie dwóch dodatkowych przystanków na Krakowskiej oraz na budowę dodatkowego pasa ruchu w rejonie przejazdu drogowo-kolejowego w sąsiedztwie ul. Za Torem.

– Niestety, w przetargu nie wpłynęła żadna oferta. Postępowanie planowane jest do powtórzenia jeszcze w tym roku. Ogłoszony i rozstrzygnięty został z kolei przetarg na opracowanie Koncepcji Programowej rozbudowy i przebudowy ulicy Leśniówka i Posłowickiej w Kielcach. Termin wykonania dokumentacji to dziesięć miesięcy od zawarcia umowy – informuje Porębski.

Zakończyły się też prace projektowe dotyczące budowy kanalizacji deszczowej na ul. Łanowej. Miejski Zarząd Dróg uzyskał już niezbędne pozwolenie. Prace mają ruszyć w przyszłym roku, podobnie jak te na ulicy Sukowskiej. W tym roku planowane jest również ogłoszenie przetargu na budowę ścieżki rowerowej w ciągu ul. Weterynaryjnej.

– Gotowa jest także dokumentacja oraz zostały zgromadzone wszystkie pozwolenia potrzebne do modernizacji Górników Staszicowskich. Miasto występowało o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale niestety nie otrzymało wsparcia. Będziemy aplikować o wszelkie możliwe środki zewnętrzne – tłumaczy rzecznik.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Tomasza Porębskiego, miasto przygotowało również projekt budowlany ul. Kolonia wraz z parkingiem. W przyszłym roku planuje wystąpić o zezwolenie na realizację inwestycji. Na ul. Przyłogi wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na zaprojektowanie oświetlenia ulicznego. Z kolei na ulicy Chorzowskiej, jeszcze w tym roku, planowana jest budowa peronu przystankowego w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Żrałka wraz z fragmentem chodnika.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO