Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak dbać o jakość powietrza w XXI wieku? O tym dyskutowano dziś w Targach Kielce

środa, 26 lutego 2020 13:16 / Autor: Aleksandra Rękas
Jak dbać o jakość powietrza w XXI wieku? O tym dyskutowano dziś w Targach Kielce
Jak dbać o jakość powietrza w XXI wieku? O tym dyskutowano dziś w Targach Kielce
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach zorganizował dziś spotkanie poświęcone między innymi oszczędności energii i przeciwdziałaniu powstawaniu zanieczyszczeń powietrza. Konferencja odbyła się w ramach XXIII Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki i XVIII Targów Odnawialnych Źródeł Energii Enex, a pojawili się na nim nie tylko prezesi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ale i przedstawiciele samorządów z naszego województwa.

Tematem przewodnim spotkania były sposoby dbania o jakość powietrza, a także wyzwania klimatyczne. Jak mówił Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, stanowcze i skuteczne działania, które ograniczą emisję dwutlenku węgla do atmosfery są niezbędne.

- Polska wykonała ogromny wysiłek w ciągu ostatnich trzydziestu lat, jeśli chodzi o ograniczenie wysokiej emisji dwutlenku węgla. Dzisiaj polskie elektrownie, które wytwarzają prąd w dużych blokach, są wyposażone w najnowocześniejsze na świecie filtry. Nie emitują one do powietrza niemal w ogóle szkodliwych substancji i pyłów zwieszonych, które niekorzystnie wpływają na jakość powietrza. Wciąż jednak naszą zmorą jest tak zwany smog – pochodzi on z niskiej emisji, z kotłów grzewczych, mieszkalnictwa, a także z transportu. Rząd uznaje więc czystość powietrza za absolutny priorytet i największe wyzwanie. Dowodem na to jest przygotowanie programu „Czyste powietrze”, na który w ciągu dziesięciu lat przeznaczono sto trzy miliardy złotych – mówił Ireneusz Zyska.

Jak dodawał pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii, jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza jest zmiana prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę nie powinny być wydawane, jeśli obiekty jeśli nie będą wyposażone w pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i system rekuperacji.

- W województwie świętokrzyskim w 2019 zostało dofinansowanych ponad 150 inwestycji na kwotę ponad 115 milionów. To, że w zeszłym roku ponad sto tysięcy wniosków wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest ogromnym sukcesem, mamy jednak nadzieję, że w tym roku będzie ich o sto procent więcej. Chcemy zachować piękno tej ziemi dla następnych pokoleń - stwierdził Ryszard Gliwiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

O tym, że troska o wysoką jakość powietrza jest priorytetem, mówiła także Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Stawiamy sobie wysokie cele: wymianę wszystkich starych pieców i zmianę paliwa na to, które nie stanowi zagrożenia dla jakości powietrza. Program „Czyste powietrze”, czy „Mój Prąd, a także „Stop smog” to działania, które wpisują się w tę politykę klimatyczną – stwierdziła Anna Krupka.

- Wysoka jakość powietrza to wyzwanie XXI wieku dlatego, że to być albo nie być XXII wieku. Nasze decyzje związane z miejscem życia, będą związane z jakością powietrza, którym oddychamy. Dziękuję za te działania i mam nadzieję, że wszyscy będziemy żyć w zdrowym środowisku – dodał senator PiS Krzysztof Słoń.

Jak mówiła poseł Agata Wojtyszek, była wojewoda świętokrzyski, warto wciąż udoskonalać te rozwiązania, które mają wpływ na nasze zdrowie i życie

- Jestem pewna, że uda nam się jeszcze lepiej dbać o nasze wspólne dobro – nasze środowisko. Wnośmy więc dodatkowe uwagi i realizujmy programy, by udoskonalić to co zostało zrobione do tej pory. Troska o czyste powietrze jest dowodem na dbałość o ochronę  klimatu i przyrody.

Konferencja dotycząca jakości powietrza, odbyła się w Kielcach już po raz trzeci. W jej trakcie ogłoszono także laureatów konkursu „Ekolaur Świętokrzyski”. Wśród uhonorowanych znalazła się gmina Pawłów, jednostka innowacyjno – wdrożeniowa Inwex, a także Anna Trojanowska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO