MIASTO
[INTERWENCJA] Na chodnikach zalegają mokre liście
– Na chodniku przy ulicy Czerwonego Krzyża zalegają mokre liście, na których łatwo się poślizgnąć i złamać nogę – mówi słuchaczka, która poprosiła naszą redakcję o interwencję w tej sprawie. Problemem ma się zająć Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.
Temat liści zalegających na chodnikach powraca każdej jesieni. Trzeba je sprzątać z tych części nieruchomości, które są udostępnione do użytku publicznego oraz z chodników położonych wzdłuż posesji. Mokre liście mogą być niebezpieczne dla przechodniów. Jeśli z powodu ich nieuprzątnięcia dojdzie do wypadku, odpowiedzialność za to ponosi właściciel lub zarządca nieruchomości.
Za nieprzestrzeganie obowiązku sprzątania chodników przy posesjach, właścicielowi posesji grozi mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.
Sprzątaniem liści z kieleckich chodników zajmuje się m.in. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych.
– Otrzymaliśmy zlecenie od Miejskiego Zarządu Dróg na posprzątanie 27 ulic, które są podzielone na dwa priorytety. W pierwszej kolejności zamiatane były ulice Grunwaldzka od Podklasztornej do Jagiellońskiej po stronie szpitala oraz Strycharska i Skrzetlewska. Ulica Czerwonego Krzyża nie ma priorytetu, ale zostanie posprzątana dzisiaj (5 listopada) i będzie to chodnik od strony Kurii Biskupiej – mówi Marcin Batóg, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.
Oprócz sygnału od słuchaczki dotyczącego ulicy Czerwonego Krzyża, otrzymaliśmy jeszcze jeden - z ulicy Szymanowskiego.
– Tej ulicy nie ma w wykazie, który otrzymaliśmy od MZD, ale prawdopodobnie znajduje się ona w zarządzie KSM. Będziemy jednak interweniować w tej sprawie i jeśli okaże się, że jest to teren miejski, to na pewno tam posprzątamy – zapewnia rzecznik.
Oprócz sprzątania liści, pracownicy Zieleni zajmują się obecnie także dezynfekcją ulic i przystanków.
– W pierwszej kolejności zostały umyte i zdezynfekowane największe wiaty przystankowe na alei IX Wieków Kielc, Warszawskiej i Czarnowskiej. Te miejsca zostały wybrane dlatego, że korzysta z nich najwięcej pasażerów komunikacji miejskiej. W sumie umytych zostanie i zdezynfekowanych 90 wiat przystankowych, a prace będą prowadzone do końca listopada w zależności od pogody – tłumaczy Marcin Batóg.
Dodaje, że przed 1 listopada pracownicy Zieleni posprzątali i zdezynfekowali też 17 ulic wokół kieleckich cmentarzy.