MIASTO
[INTERWENCJA] Jest niepełnosprawny, nie może kupić identyfikatora. Kto ma racje?
– Mimo, że według prawa mam ważne orzeczenie o niepełnosprawności, to nie mogę otrzymać identyfikatora – skarży się na odmowę Miejskiego Zarządu Dróg nasz Czytelnik, pan Marek. Zdecydowaliśmy się sprawdzić, czy miejscy urzędnicy działają zgodnie z prawem.
Pan Marek posiada orzeczenie o niepełnosprawności do listopada 2020 roku. Rządowa ustawa jednak przedłużyła jego ważność do 60 dni po czasie ogłoszenia końca pandemii. Problem pojawił się, gdy nasz Czytelnik chciał zakupić abonament w Strefie Płatnego Parkowania.
– Dzięki orzeczeniu mam Kartę Parkowania, która uprawnia do posiadania odpowiedniego identyfikatora. Ten z kolei dawał mi możliwość kupienia abonamentu na darmowe parkowanie w centrum. Niestety, Miejski Zarząd Dróg odmówił mi tego, ze względu na - ich zdaniem - brak ważnego orzeczenia. Mam jednak do tego prawo i będę się o taki identyfikator starał – mówi nam zbulwersowany pan Marek.
Inną interpretację przepisów przedstawił kierownik Strefy Płatnego Parkowania, Mirosław Kruszyna.
– Wiemy, że ustawodawca przedłużył ważność orzeczeń, dlatego tolerujemy parkowanie na kopertach w strefie przez osoby z nieważnymi Kartami Parkingowymi. Nie możemy jednak przyznać identyfikatora, ponieważ systemowo nie jest to dozwolone. Nie możemy określić, kiedy skończy się epidemia i na jaki czas wydać identyfikator. Taki przypadek jak ten, o którym mówimy to jednak rzadkość – uważa kierownik.
Identyfikator uprawnia do zakupu abonamentu na parkowanie w płatnej strefie w cenie dziesięciu złotych. Bez zniżek, taka usługa kosztuje 1200 złotych.