MIASTO
W oczekiwaniu na "Wiatraczek"
Ósmego lipca w Kielcach rozpocznie się 48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. W programie imprezy znajdą się przeglądy konkursowe, warsztaty artystyczne i dwa koncerty. Jeden na scenie Kieleckiego Centrum Kultury, drugi w Amfiteatrze Kadzielnia.
W tegorocznym Festiwalu weźmie udział około 380 harcerzy z Polski, Ukrainy i Hiszpanii, którzy będą uczestniczyć w dwudniowych przeglądach i pięciodniowych warsztatach artystycznych. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować się w kategoriach muzyka, zespoły taneczne, zespoły wokalne i folklor. Wśród nich będą soliści, zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne i taneczne. Zajęcia w ramach warsztatów poprowadzą wyspecjalizowani instruktorzy, m.in. Hanna Laskowicz, Aleksandra Łaba, Tomasz Rowiński, Andrzej Wolski, Samuela Modzelewska, Katarzyna Lisowska Aleksandra Lipińska, Zbigniew Piasecki i Monika Wielińska.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta, podkreśla, że Festiwal wpisał się już na stałe w krajobraz miasta.
– To jest bardzo dobra impreza o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, która kończy się zaprezentowaniem wszystkich uczestników. Możemy zobaczyć ich emocje, ale także umiejętności, które są na bardzo wysokim poziomie – mówi prezydent Wenta.
Jak podkreśla harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego, program Festiwalu został ustalony tak, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników podczas pandemii. – Z tego względu ograniczone zostały niektóre wydarzenia. Nie będzie m.in. koncertów na Rynku. Długo czekaliśmy też na wytyczne dotyczące imprez masowych, stąd podjęliśmy decyzję, że w Amfiteatrze Kadzielnia odbędzie się tylko koncert finałowy – zaznacza.
Organizatorzy zaplanowali jednak dwa koncerty. Pierwszy - inaugurujący odbędzie się 8 lipca na scenie Kieleckiego Centrum Kultury, a drugi - galowy laureatów 17 lipca w Amfiteatrze Kadzielnia.
– Festiwal harcerski to przede wszystkim edukacja kulturalna dzieci i młodzieży. Nie wszystkie wydarzenia mogą się odbyć, ale staramy się, aby to, co najważniejsze zostało zaakcentowane – mówi harcmistrz Arkadiusz Szostak, dyrektor Festiwalu. – Koncert laureatów będzie inny niż wszystkie, które odbywały sie do tej pory, bo mamy ograniczenia pandemiczne. Jednak przygotowaliśmy go tak, żeby to było duże widowisko w nieco większej przestrzeni. Dodatkowym aspektem tego koncertu będzie specjalny blok "Gospodarze Gościom". Rozdamy oczywiście festiwalowe jodły i nagrody, a koncert zakończy popis laureatów. Nowością będzie koncert inaugurujący. Spotkamy się w KTT, gdzie otworzymy festiwal, a uczestnicy obejrzą spektakl "Kopciuszek" w wykonaniu tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca – dodaje.
Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących. 10 lipca o godzinie 19 w Muszli w Parku Miejskim odbędzie się dzień Tradycji Polskiego Folkloru organizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi, a 14 lipca o godzinie 19 w Domu Środowisk Twórczych Konkurs Piosenki Harcerskiej i koncert zespołu "Wołosatki".
Oprócz tego, od 8 do 15 lipca w centrum miasta będzie odbywać się gra "Zakręceni na Kielce", a od 13 do 17 lipca będzie odbywał się projekt "Culture is a bridge", który jest realizowany w ramach projektu Erazmus. W wydarzeniu będą uczestniczyć Hiszpanie.
Uczestnicy Festiwalu będą zakwaterowaniu w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych oraz w akademikach Politechniki Świętokrzyskiej.