MIASTO
Generał Bolesław Roja upamiętniony
Na ścianie kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych, zlokalizowanego przy ul. Kapitulnej, pojawiła się wyjątkowa tablica upamiętniająca postać generała Bolesława Roja. Uroczystość jej odsłonięcia odbyła się 10 listopada – w sto czterdziestą piątą rocznicę urodzin historycznej postaci i wigilię Święta Niepodległości.
Generał Bolesław Roja był nie tylko legendarnym dowódcą legionowym, lecz także szanowanym i powszechnie znanym działaczem społecznym, parlamentarzystą II RP. Był wierny swym ideałom i honorowi żołnierza Wojska Polskiego. W 1940 roku został brutalnie zamordowany w KL Sachsenhausen.
– To był wielki człowiek, który wpisał się złotymi zgłoskami w historię Wojska Polskiego i naszego kraju. Jego postać stanowi przykład do naśladowania – mówi senator Krzysztof Słoń.
– Wspaniale, że na uroczystości pojawiło się kilkanaście pocztów sztandarowych naszych kieleckich szkół, to pokazuje, że wyjątkowy przystanek, który dziś otworzyliśmy będzie z całą pewnością punktem, do którego będziemy odnosić nasz patriotyzm. Będziemy szukać w życiorysie Bolesława Roi tych wszystkich elementów, które budują naszą tożsamość narodową i nasz naród jako jedną, wielką, niepodległą rodzinę – dodaje senator.
Bolesław Roja został odznaczony czterema Krzyżami Walecznych i Orderem Srebrnym Krzyża Wojennego Virtuti Militari. – Socjologowie są zdania, że pokolenie ludzkie to mniej więcej 20-25 lat. Zatem Bolesław Roja, gdy się rodził był piątym pokoleniem Polaków żyjących w niewoli. Jego droga życiowa była od początku podporządkowana idei i tradycji niepodległej Polski – tej, której znać osobiście nie mógł, ale znał z opowieści rodzinnych. Tej Polsce poświęcił swoje życie – zauważył prof. Filip Musiał, dyrektor IPN Kraków.
– Był postacią nietuzinkową. Stał się ważnym symbolem na mapie historycznej i wzbogacającej ślady osób, które w naszym mieście przyczyniły się do tego, że dzisiaj mimo różnic możemy świętować niepodległość naszego kraju – dodał prezydent Kielc, Bogdan Wenta.
W uroczystości uczestniczyła również Maria Zuba. – Najlepszą nauczycielką miłości do ojczyzny jest historia. To ona przypomina nam, że patriotyzm to przede wszystkim odwaga i odpowiedzialność za losy naszego kraju. Upamiętniamy dziś generała Bolesława Roję, który swą piękną, żołnierską służbę związał także z Kielcami i ziemią świętokrzyską. Przekazywanie wiedzy o tamtych wydarzeniach jest naszą powinnością – przeczytała z listu przygotowanego przez wojewodę, Zbigniewa Koniusza.
Tablica upamiętniająca postać generała zawisła przy ulicy Kapitulnej 2, na ścianie Biura Wystaw Artystycznych.