MIASTO
Gdzie szukać pomocy w święta?
Przed nami Wielkanoc, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą więc zamknięte. Otwarte będą natomiast poradnie dyżurujące.
W stanach nagłych i zagrażających życiu pomocy udziela szpitalny oddział ratunkowy lub izba przyjęć. W takich sytuacjach można też wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
- W województwie świętokrzyskim mamy jedenaście SORów. Trzy z nich działa w Kielcach:
przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, Szpitalu Kieleckim oraz MSWiA. Jest też pobliski SOR w szpitalu w Czerwonej Górze. Izb przyjęć w naszym regionie jest w sumie osiem – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
W innych przypadkach, możemy korzystać z pomocy dyżurującej poradni w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
– Przyjmują one pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do 8:00 dnia następnego – uzupełnia rzecznik.
Z kolei w razie nagłego bólu zęba możemy skorzystać z placówek stomatologicznej pomocy doraźnej (w dni powszednie w godz. 19 - 7 rano następnego dnia, w sobotę, niedzielę i święta - całodobowo). W województwie świętokrzyskim są to:
- Corten Medic, Kielce ul. Legionów 3/7 (budynek stadionu piłkarskiego), tel. 537 077 676, 22 602 09 95.
- Z.O.Z. Dens Lux, Starachowice, ul. Batalionów Chłopskich 6 (budynek szpitala w Starachowicach), tel. 41 273 90 98.
Jak podkreśla Beata Szczepanek, warto mieć w swoim telefonie zapisany numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) - 800 137 200.
Jest to jeden, bezpłatny numer w całej Polsce czynny w godz. 18 - 8 rano następnego dnia (od poniedziałku do piątku) i przez całą dobę w soboty, niedziele, święta, dni ustawowo wolne od pracy. Kontaktując się z infolinią TPK otrzymamy poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady. W razie wskazań medycznych także: e-receptę, e-skierowanie o e-zwolnienie.