MIASTO
Gdzie do lekarza? Ważne informacje dla mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego
Na co dzień nikt z nas nie zastanawia się gdzie i jak korzystać z pomocy medycznej. Dopiero w sytuacjach nagłych szukamy odpowiedniego miejsca do leczenia. Choć nie zdołamy przedstawić wszystkich jednostek medycznych w naszym województwie, to postaraliśmy się wyszczególnić te najczęściej poszukiwane. Poniżej znajdą też Państwo informacje na temat nowego, całodobowego punktu pobrań w Kielcach.
Największą lecznicą w województwie świętokrzyskim jest Wojewódzki Szpital Zespolony przy ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach. Dysponuje on trzydziestoma klinikami i oddziałami.
- W naszym szpitalu działa jedyna w województwie Klinika Chirurgii Dziecięcej, Anestezjologia dziecięca, jedyny oddział onkologii i endokrynologii dziecięcej. Z kolei w części dotyczącej pacjentów dorosłych funkcjonuje jedyne w województwie Centrum Urazowe, gdzie trafiają ofiary wypadków. Tylko u nas działa też Klinika Kardiochirurgii- wymienia Anna Mazur- Kałuża, rzecznik szpitala.
Przeciążone oddziały, brak miejsc
W ostatnim czasie szpital na kieleckim Czarnowie przeżywa prawdziwe oblężenie.
- Dobowo na nasz Szpitalny Odział Ratunkowy trafia około dwustu pacjentów. To powoduje, że część oddziałów jest przepełniona i brakuje wolnych łóżek – uzupełnia rzecznik.
Najbardziej oblegane są: oddziały wewnętrzne, Świętokrzyskie Centrum Neurologii, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, Kliniczny Oddział Nefrologii, czy I Klinika Kardiologii i Elektroterapii.
Trzy SORy w Kielcach
Przypominamy zatem, że można kierować się także między innymi do Szpitala Kieleckiego im. św. Aleksandra, który mieści się przy ulicy Kościuszki w Kielcach. W tej lecznicy działa dziewięć oddziałów, w tym SOR, chirurgia i chirurgia urazowo – ortopedyczna.
Od marca tego roku, szpitalny oddział ratunkowy działa również przy szpitalu MSWiA przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach. Obecnie lecznica dysponuje jedynie pięcioma oddziałami. Oferta ma jednak się rozszerzać.
- Najpilniejszym jest oddział ortopedyczny. Czekamy na ogłoszenie konkursu przez NFZ – podkreśla Halina Olendzka, dyrektor szpitala MSWiA.
Poza Kielcami SORy funkcjonują także przy szpitalach: w Starachowicach, Staszowie, Sandomierzu, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku – Kamiennej, czy Włoszczowie.
Urodzić w Świętokrzyskiem
Z kolei jeśli chodzi o przyszłe mamy, to w województwie świętokrzyskim mamy kilka lecznic do wyboru. W samych Kielcach jest ich aż trzy: Wojewódzki Szpital Zespolony, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka (ulica Prosta) oraz Szpital Kielecki im. św. Aleksandra. Pierwsze dwa posiadają trzeci, najwyższy stopień referencyjności, co w praktyce oznacza, że trafiają tu wszystkie najtrudniejsze przypadki.
W Świętokrzyskiem panie mogą rodzić także między innymi w szpitalach w Starachowicach, Skarżysku – Kamiennej, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Busku - Zdroju czy Sandomierzu.
Nocna i świąteczna pomoc medyczna
Ważną sprawą dla każdego mieszkańca jest dostęp do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Poza godzinami pracy przychodni POZ, a także w weekendy i święta możemy szukać pomocy w poradniach dyżurujących.
- Od poniedziałku do piątku przyjmują one pacjentów w godzinach od osiemnastej do ósmej rano następnego. Natomiast w soboty, niedzielę i dni świąteczne lekarze dyżurują w takich przychodniach całą dobę. Co ważne, nie potrzeba tu żadnego skierowania czy wcześniejszej rejestracji – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Dodajmy, że w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, bądź w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu.
W województwie świętokrzyskim funkcjonuje 18 przychodni dyżurujących. W samych Kielcach są to: Przychodnia Przyszpitalna przy ul. Artwińskiego 6, Świętokrzyskie Centrum Medyczne Artmedik przy ul. Robotniczej 1 oraz Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego przy ul. Leonarda 10.
Problem z nocną i świąteczną pomocą dla dzieci
Jak już informowaliśmy, choć w każdej z tych placówek pomoc powinni otrzymywać zarówno dorośli, jak i dzieci, to nieustannie ci drudzy mają utrudniony dostęp do lekarza. Rodzice najmłodszych mieszkańców Kielc zgłaszają, że pediatrzy w poradniach dyżurujących są dostępni jedynie po kilka godzin. Dlatego w wielu przypadkach przychodnie dyżurujące odmawiają przyjęcia dzieci i od razu odsyłają je do szpitala. Więcej tutaj: https://www.emkielce.pl/miasto/trudno-pediatre-w-weekendy-i-swieta
Z bólem zęba
Z kolei w razie nagłego bólu zęba możemy skorzystać z placówek stomatologicznej pomocy doraźnej (w dni powszednie w godz. 19:00 – 7:00 rano następnego dnia, w sobotę, niedzielę i święta - całodobowo). W województwie świętokrzyskim są to: Corten Medic, przy ul. Legionów 3/7 w Kielcach oraz N.Z.O.Z. Dens Lux, przy ul. Batalionów Chłopskich 6 w Statachowicach.
Jeśli o zębach mowa, to warto dodać, że po województwie świętokrzyskim wędruje Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Dociera on przede wszystkim tam, gdzie w pobliżu nie ma gabinetu stacjonarnego. A niestety takich miejsc w naszym regionie jest wiele. Udzielane w nim świadczenia są nieodpłatne dla pacjentów.
- Dentobusy są w pełni wyposażone. Stomatolog może nie tylko ocenić stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, ustalić plan leczenia, ale także wyleczyć chore zęby. Oferujemy również leczenie kanałowe. Jeżeli istnieje taka potrzeba, nasi stomatolodzy usuwają też zęby – wymienia Anna Gorzelniaska, kierownik rejonu z Centrum Medycznego CortenMedic.
Dodajmy, że w 2021 roku z pomocy dentystycznej w mobilnym gabinecie skorzystało łącznie ponad 5 tys. uczniów i przedszkolaków, w 2022 roku 7 tys. 559, z kolei w 2023 roku, do 25 kwietnia takich osób było już 3449.
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)
Warto mieć w swoim telefonie zapisany numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK): 800 137 200.
- To bezpłatny numer, obowiązujący w całej Polsce. W dni robocze jest czynny w godzinach od osiemnastej do ósmej rano następnego dnia, z kolei w weekendy i święta przez całą dobę. Kontaktując się z infolinią TPK otrzymamy poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza w formie teleporady. W razie wskazań medycznych możemy liczyć także na e-receptę, e-skierowanie,
e-zwolnienie – informuje Beata Szczepanek.
Całodobowe laboratorium i punkt pobrań
Bardzo długo brakowało w Kielcach całodobowego pobrań. To się zmieniło 1 kwietnia tego roku. Władze Szpitala św. Aleksandra przy ulicy Kościuszki uruchomiły laboratorium diagnostyczne.
- Wykonywany jest tu cały pakiet badań, od badań biochemicznych, mikrobiologicznych, serologicznych, poprzez badania genetyczne i kończąc na badaniach specjalistycznych. Dzięki temu nasz szpital stał się lecznicą niezależną od placówek zewnętrznych, a lekarze mają jeszcze szybszy dostęp do wyników badań- wyjaśnia Agnieszka Nawrot, pełnomocnik zarządu spółki Artmedik, która prowadzi lecznicę przy ulicy Kościuszki w Kielcach.
Dla pacjentów najważniejsze jest jednak to, wraz z pojawieniem się tego laboratorium uruchomiono całodobowy punkt pobrań.
- Działa on dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu– zapewnia Agnieszka Nawrot.
Punkt pobrań znajduje się w oddzielnym budynku na terenie szpitala – tu pacjenci mogą się zgłaszać w godzinach od 6:30 do 18:30, z kolei po godzinie 18:30 można korzystać z punktu, który znajduje się na poziomie -1 w budynku lecznicy.
Numer kontaktowy: 507 004 668
Władze spółki Artmedik zapowiadają też otwarcie kolejnych punktów w regionie świętokrzyskim