MIASTO
Europejska Stolica Kultury nie dla Kielc
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło cztery miasta, które powalczą o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wśród nich nie ma stolicy województwa świętokrzyskiego.
Spośród 12 miast w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 pozostały: Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg oraz Lublin.
– Przez rok ubiegaliśmy się o niego i udało nam się zbudować koalicję wielu miast w naszym regionie. Odpadliśmy w zacnym gronie, bo Bydgoszcz, Opole czy Rzeszów także przygotowały dobre projekty. Niestety komisja nie mówiła dlaczego wybrała te cztery miasta, a pozostałe osiem się nie zakwalifikowało – opowiada Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.
Marcin Stępniewski, kielecki radny, przyznaje że od samego początku pytał o sens angażowania środków i wysiłków w ten konkurs.
– W Kielcach kultura nie jest dostatecznie finansowana przez miasto. Budżety nie zwiększają się z roku na rok odpowiednio do potrzeb. Na pewno na najbliższej sesji dopytam, jakie koszty ponieśliśmy zgłaszając się do tego konkursu. Chciałbym usłyszeć odpowiedź na pytanie czy ten szum, który powstał wokół Kielc przełożył się na coś pozytywnego. Ciekawe czy ktoś w ogóle się nad tym zastanawiał – komentuje Marcin Stępniewski, kielecki radny.
Władze Kielc podkreślają, że wykonana praca może zaowocować w przyszłości.
– To bardzo cenne doświadczenie, które pozwoli wyznaczyć odpowiedni kierunek, w którym nasze miasto może przez najbliższe lata podążać. Myślę, że przy kolejnych tego typu projektach moglibyśmy ubiegać się o tytuł, ponieważ mamy już pewną wiedzę. Można to powiedzieć o Lublinie, który w 2014 roku nie przeszedł do kolejnego etapu, a dzisiaj tam jest – wyjaśnia Chłodnicki.
Radny i to poddaje pod wątpliwość.
– Pytanie czy Kielce mają aktualnie czas na takie doświadczenia, bo borykamy się z bardzo dużą ilością problemów. Myślę, że nie na tym powinniśmy skupić swoją, energie i czas. Szczerze i brutalnie powiem, że nie zaliczam do tych problemów kwestii czy Kielce zostaną Europejska Stolicą Kultury – komentuje Marcin Stępniewski, kielecki radny.
Przypomnijmy, że w 2029 roku ten tytuł otrzymają przedstawiciele Polski i Szwecji. W historii otrzymały go dwa polskie miasta: Kraków (2000 r.) oraz Wrocław (2016 r.).