MIASTO
Skatepark, elektrownia słoneczna, inteligentny parking. Ogromne zainteresowanie budżetem obywatelskim
Elektrownia słoneczna, nowe ścieżki rowerowe, skatepark, Miejska Scena Teatralna, czy gra miejska – to niektóre z pomysłów mieszkańców naszego miasta w tegorocznym Kieleckim Budżecie Obywatelskim. W sumie kielczanie zgłosili 183 projekty. – To bardzo dobry wynik, który jasno pokazuje, że chcemy mieć wpływ na to, jak zmienia się nasze otoczenie – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Na liście znajdziemy wiele propozycji, które mają przyczynić się do lepszego funkcjonowania miasta. W tym roku mogliśmy zgłaszać projekty w trzech kategoriach. Wśród zadań inwestycyjnych dużych wpłynęło 30 propozycji, wśród małych - 57. Najwięcej pojawiło się jednak w kategorii zadań nieinwestycyjnych, bo aż 96.
Wśród zgłoszonych zadań znalazła się m.in. budowa… elektrowni słonecznej na działce w miejscowości Górki, która należy do miasta. – Inwestycja jest warta wykonania, gdyż przez kolejnych 20 lat, a może nawet dłużej, byłby to pewny dochód, bo ceny energii będą ciągle rosły – argumentuje pomysłodawca projektu, którego koszt szacowany jest na pięć milionów złotych.
Z kolei za ponad 750 tysięcy złotych na kieleckim osiedlu Na Stoku miałby powstać inteligentny parking. – Dopełnieniem jest wykonanie zagospodarowania terenu poprzez nasadzenia roślinności oraz drzew. Dzięki temu inwestycja znakomicie wkomponuje się w otoczenie. Opisywany parking z uwagi na ogrom obecnie znajdujących się samochodów jest inwestycją niezbędną i konieczną. Klienci znajdujących się w okolicy lokali użytkowych, interesanci Komendy Policji czy wreszcie pacjenci Specjalistycznej Przychodni Kielc, ale również i okolic w chwili obecnej pozbawieni są praktycznie możliwości parkowania z uwagi znikomą liczbę miejsc postojowych – tłumaczą wnioskodawcy.
Nie zabrakło pomysłów na place zabaw, otwarte siłownie czy gry miejskiej „Scyzoryk w akcji”, ale również planów utworzenia stowarzyszeń i organizacji wydarzeń. Jednym z nich jest festyn z okazji 10-lecia „Bandy Świrów”. czyli drużyny Korony Kielce prowadzonej przez Leszka Ojrzyńskiego.
– Wydarzenie będzie otwarte dla ogółu kielczan. W obecnej sytuacji piłkarskiej w Kielcach przypominanie sukcesów Korony jest niesamowicie potrzebne i spowoduje zwiększenie zainteresowania uczestniczeniem w wydarzeniach sportowych na terenie Miasta – wyjaśniają pomysłodawcy.
O tym, które projekty zwyciężą zdecydują kielczanie. Przypomnijmy, że od tego roku, po raz pierwszy, będzie można głosować wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej. każda osoba będzie mogła zrobić to tylko raz - na jedno zadanie inwestycyjne duże, trzy inwestycyjne małe oraz pieć nieinwestycyjnych.