MIASTO
Elektromobilność w mieście i okolicach – Idea Kielce zaprasza do konsultacji
Użytkowanie pojazdów zasilanych paliwem alternatywnym, dostępność infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych czy stacji paliw CNG, przewidywane obniżenie poziomu zanieczyszczeń czy organizacja transportu publicznego – wszystkie te tematy obejmuje Strategia rozwoju elektromobilności i infrastruktury paliw alternatywnych na terenie Miasta Kielce oraz Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą zgłaszać do niej swoje uwagi, za pośrednictwem platformy Idea Kielce.
Strategia tworzona jest w celu zmniejszenia negatywnego wpływu środków transportu na środowisko. Dokument, przedstawiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczy stanu sieci dróg, zanieczyszczenia powietrza, komunikacji publicznej oraz systemu energetycznego. Do tych elementów odnoszą się przedstawione wnioski i plany.
Zakładają one m. in. zakup zeroemisyjnych autobusów elektrycznych, stworzenie punktów wypożyczania miejskich rowerów oraz zwiększenie liczby punktów ładowania samochodów elektrycznych do 100. Również nowe pojazdy użytkowane przez Urząd Miasta i podległe jednostki mają być elektryczne. Autorzy wspominają także o car-sharingu i car-poolingu oraz wypożyczalni rowerów miejskich. Cały plan wiąże się z projektem Smart City – inteligentnego miasta. Planowany efekt ekologiczny polegaja przede wszystkim na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza. Środki na realizację nowych rozwiązań mają pochodzić m. in. z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
Obecnie w Kielcach zarejestrowane są 53 samochody osobowe elektryczne oraz 922 pojazdy hybrydowe. Dodatkowo Komenda Miejska Policji użytkuje 2 radiowozy elektryczne i 3 hybrydy. Kielczanie są też wożeni 25 miejskimi autobusami hybrydowymi, a Regionalne Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych korzysta z Melexów i wózków akumulatorowych. Do dyspozycji użytkujących takie pojazdy jest 15 ładowarek, umieszczonych w 6 punktach ładowania. Można korzystać także z ok. 51 kilometrów ścieżek rowerowych, w tym z łącznika trasy GreenVelo.
Uwagi, co do strategii można zgłaszać do 31 sierpnia za pomocą platformy Idea Kielce, dostępnej na stronie internetowej: idea.kielce.eu/konsultacje/