Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy

środa, 26 października 2016 15:49 / Autor: Radio eM
Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy
Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy
Radio eM
Radio eM

„Seria Świętokrzyska”  -  to nazwa projektu wydawniczego, który koordynuje kilka instytucji historycznych i kulturalnych w Kielcach. Jego celem jest  ocalenie od zapomnienia dzienników, wspomnień, pamiętników czy  listów, które jeszcze nigdy nie zostały opublikowane, a stanowią dużą wartość naukową przy poznawaniu przeszłości naszego regionu.

20 września 2016 roku przedstawiciele Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowego w Kielcach, Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Biblioteka Uniwersytecka, Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach podpisali list intencyjny, na mocy którego powołany został zespół naukowo-badawczy odpowiedzialny za wydawanie Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy”. Na czele Rady Redakcyjnej i Rady Naukowej stanął prof. zw. dr hab. Adam Massalski.  - Pomysł powstania takiej serii rodził się już od dłuższego czasu. To jest chyba pierwsza tak szeroka współpraca różnych instytucji naukowych i kulturalnych, która zgromadziła tak dużo osób i  pozwala na to, że każda pozycja serii będzie wydawana przez kilka instytucji - powiedział Massalski.

- Materiały, którymi dysponujemy mogą służyć do badań czy do weryfikacji pewnych elementów z przeszłości. Mają one bardzo dużą wartość historyczną, ponieważ odnoszą się do bezpośrednio do konkretnych wydarzeń, a nie są relacjami po latach.  „Seria Świętokrzyska”  jest związana z regionem i wychodzi naprzeciw naukowcom i wszystkim osobą, które interesują się historią. Stanowią cenne źródło poznawcze związane z historią regionu i wpisują się w działania dotyczące budowania tożsamości lokalnej, tzw. „Małych Ojczyzn” -   powiedziała Dorota Koczwańska - Kalita, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. 

W ramach dotychczasowych prac nad projektem ustalono plan wydawniczy „Serii Świętokrzyskiej” na najbliższe lata. Już w 2017 r. wydane zostaną dwie publikacje: Listy z frontu i na front, wstęp, wybór i opracowanie Adam Massalski oraz Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, wstęp, wybór i opracowanie Marek Jedynak. W kolejnych latach planowane zaplanowane zostały wydawnictwa związane z ważnymi rocznicami. W 2018 r. (rok Józefa Piłsudskiego): listy legionowe; listy katyńskie oraz Kronika parafii Imielno z lat I wojny światowej, oprac. ks. Tomasz Gocel. W 2019 r. (w rocznicę wybuchu II wojny światowej): listy z obozów koncentracyjnych i obozów jenieckich. W 2020 r. (rocznica wybuchu wojny polsko-bolszewickiej): materiały dotyczące walk w latach 1920–1921. Plan wydawniczy oczywiście może zostać poszerzony w zależności od materiałów, które uda się odnaleźć i przygotować  do druku w ramach „Serii Świętokrzyskiej”.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO