Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Działka dla WOT, plan dla Podkarczówki, opłata śmieciowa i referendum – to będą gorące obrady

środa, 16 lutego 2022 14:22 / Autor: Weronika Karyś
Działka dla WOT, plan dla Podkarczówki, opłata śmieciowa i referendum – to będą gorące obrady
Działka dla WOT, plan dla Podkarczówki, opłata śmieciowa i referendum – to będą gorące obrady
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W oficjalnym programie lutowej sesji rady miasta znalazło się dwadzieścia pięć projektów uchwał. Tym razem gremium pochyli się m.in. nad kwestią przekazania na rzecz Skarbu Państwa w formie darowizny działki przy ul. Mielczarskiego, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Podkarczówka oraz podwyżką opłaty śmieciowej.

Gorącą dyskusję i wiele emocji z pewnością wzbudzi kwestia przekazania działki przy Mielczarskiego na rzecz Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Powstał problem polegający na tym, że Skarb Państwa nie rewanżuje się miastu w zamian za darowizny. To nie jest do końca prawda. Rozmowy w tym zakresie cały czas trwają. Skarb Państwa ma wiele nieruchomości, które mogłyby zostać przekazane drogą darowizny dla miasta. To nie musi być w tym samym czasie. Moim zdaniem przekazanie tej działki to bardzo dobra decyzja – mówi przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś.

Nieco innego zdania jest klub radnych Koalicji Obywatelskiej. – Mamy pewne poważne wątpliwości. Wynikają one przede wszystkim z braku konkretnych deklaracji jakie nieruchomości mogłyby zostać przekazane przez Skarb Państwa na rzecz miasta. To są strategiczne tereny w samym centrum. Absolutnie nie jesteśmy przeciwko przekazywaniu terenu na rzecz WOT, ale chcemy wiedzieć co dalej –mówi wiceprzewodnicząca Katarzyna Czech-Kruczek.

17 lutego radni pochylą się również nad projektem uchwały w sprawie określenia lokalnych standardów urbanistycznych na terenie miasta.

– Myślę, że to ważna uchwała, która otwiera pewne możliwości zabudowy wyższej niż czternaście pięter w trybie lex developer. To będzie pewna nowość nie tylko w Kielcach, bo nie znam przypadku miasta, które poszło tą drogą – mówi Karyś.

– Wiemy, że terenów budowlanych w Kielcach wbrew pozorom nie ma za dużo, jest pewien głód budowlany, a mieszkańcy chcą kupować lokale. Wychodzimy więc naprzeciw deweloperom, których trzeba postrzegać raczej jako gospodarczo twórczych niż przeciwników rozwoju. Pamiętajmy, że w trybie lex developer ostateczną decyzję i tak podejmuje rada miasta – dodaje przewodniczący.

Zgodnie z dokumentem w północnej części Kielc mogłyby powstawać maksymalnie 21-piętrowe budynki. W centrum, bez zmian, siedmiopiętrowe. Z kolei w południowej części miasta – czternastopiętrowe.

Jednym z, jak ocenia samo prezydium, najtrudniejszych punktów będzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Podkarczówka.

– To jest bardzo trudna uchwała. Starły się dwa różne podejścia do nieruchomości w Kielcach. To nie jest pierwszy taki przypadek. Z jednej strony mamy inwestorów, którzy chcą inwestować w swoje prywatne działki, z drugiej mieszkańców, którzy nie chcą by na terenie powstawały inwestycje. Trzeba więc dobrze wyważyć kwestię prawa własności, a jednocześnie przeciwdziałać niekontrolowanej zabudowie terenów, które powinny być chronione. Trudno mi opowiedzieć się po jednej ze stron, dlatego prawdopodobnie oddam głos wstrzymujący – informuje Jarosław Karyś.

– Obie strony mają swoje racje. Stworzył się dosyć nieprzyjemny konflikt. Jako radni jesteśmy trochę wciągani w te animozje. Trzeba będzie oderwać się od emocji i zagłosować racjonalnie. To chyba jedna z najtrudniejszych uchwał, nad którą przyszło nam się pochylić w tej kadencji – mówi Katarzyna Czech- Kruczek.

– Karczówka jest naszym wspólnym dobrem i dumą. To nie jest problem tylko mieszkańców Podkarczówki, ale również wszystkich kielczan o czym świadczy tysiące podpisów pod tym, aby teren pozostał terenem zielonym, wolnym od zabudowy. Mamy świadomość, że jeśli uchwała nie zostanie podjęta w marcu wejdą w życie pozwolenia na budowę i dojdzie do niekontrolowanej zabudowy. To będzie katastrofa. Mam nadzieję, że radni wsłuchają się w głos kielczan i podejmą uchwałę – mówi wiceprzewodnicząca Joanna Winiarska.

Wśród ważnych projektów znalazły się również te dotyczące podwyżki opłaty śmieciowej oraz dodatkowych trzech milionów złotych na remonty kieleckich dróg.

Ostatnim punktem w porządku czwartkowych obrad będzie projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta miasta.

– Dzisiaj otrzymałem pismo od klubu Przyjazne Kielce z prośbą o zdjęcie punktu z porządku obrad. Ta kwestia będzie procedowana na samym początku. Jeżeli większość będzie za, dokument nie będzie rozpatrywany – informuje Karyś.

To prawdopodobnie przedostatnia próba odwołania prezydenta.

Początek sesji o godzinie 9. Całość, jak zwykle, będzie transmitowana poprzez YouTube.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO