Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dyrektorzy techniczni szpitali z całej Polski w ŚCO

wtorek, 07 czerwca 2016 12:36 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Dyrektorzy techniczni szpitali z całej Polski w ŚCO
Dyrektorzy techniczni szpitali z całej Polski w ŚCO
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

40 – osobowa grupa dyrektorów technicznych szpitali z całej Polski wizytowała 4 czerwca Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Okazją do zwiedzania ŚCO był odbywający się w Cedzynie III Kongres Nowoczesny Pion Techniczny.

Tematem tegorocznego kongresu były „Kierunki usprawnienia funkcjonowania jednostek w ochronie zdrowia: informatyzacja i energooszczędność”. Świętokrzyskie Centrum Onkologii było prezentowane jako modelowy przykład organizacji gwarantującej pacjentom najwyższy standard kompleksowej opieki onkologicznej. – Staramy się, aby w naszym Centrum pacjent otrzymał pelnoprofilową opiekę począwszy od diagnozy, poprzez terapię, rehabilitację, wsparcie psychologiczne. Do dyspozycji naszych pacjentów jest 30 poradni specjalistycznych w strukturach ŚCO. Rozwijamy dostępność do onkologa w powiatach tworząc filie ŚCO na bazie szpitali powiatowych. Pacjent, który trafia do naszej filii w powiecie jest jednocześnie pod merytoryczną opieką lekarzy z Centrum Onkologii. On nie ginie w systemie, bo od początku jest pilotowany przez naszą placówkę – wyjaśniał uczestnikom kongresu profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.  Dr hab. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO przedstawił rozwiązania infrastrukturalne gwarantujące bezpieczeństwo pacjentowi onkologicznemu na przykładzie Kliniki Hematologii  ŚCO, gdzie sale w oddziałach ostrych białaczek i transplantacji szpiku są wyposażone we własny system wentylacji z filtrami laminarnymi i śluzy dezynfekcyjne zapewniające ochronę przeciwinfekcyjną, oraz własne węzły sanitarne. Każda 1- osobowa sala w oddziale transplantacji szpiku wyposażona jest w zestaw do monitorowania czynności życiowych (EKG, RR, saturacja itp.) aby ograniczyć ryzyko przeniesienia infekcji.

Zwiedzający ŚCO zapoznali się z funkcjonowaniem centrum monitoringu szpitala, zapleczem infrastrukturalnym (systemem klimatyzacji i wentylacji), centralną sterylizatornią, obejrzeli również Zakład Medycyny Nuklearnej z ośrodkiem PET, gdzie drogą pacjenta udającego się na badanie prowadziła gości Beata Aniołek, kierownik Pracowni Ochrony Radiologicznej ŚCO. Goście  pytali o zabezpieczenia ścieków i odpadów medycznych powstających po podaniu pacjentom radiofarmaceutyków, rozwiązania ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym, warunki oczekiwania i przygotowanie pacjentów do badania. ZMN z ośrodkiem PET wykonuje rocznie ponad 3 tys. badań PET/CT z wykorzystaniem 6 różnych radiofarmaceutyków. Jako jeden z niewielu w Polsce wykonuje badania diagnostyczne przy użyciu technik izotopowych prowadząc na miejscu we własnym laboratorium syntezę radiofarmaceutyków.

- Mimo trudnych czasów, obniżki wycen procedur w onkologii, staramy się utrzymywać najwyższy standard jakości naszych usług, bo nasz pacjent jest pacjentem szczególnym. Musi być otoczony odpowiednią opieką lekarską i pielęgniarską, dlatego dbamy, żeby na oddziałach była wystarczająca liczba personelu. Mamy własny serwis sprzątający i dział żywienia, bo w tym przypadku outsorcing nie jest najlepszym rozwiązaniem. Oszczędności szukamy w racjonalnym gospodarowaniu środkami i ergonomicznych rozwiązaniach technicznych – wyjaśniła gościom Teresa Czernecka, zastępca dyrektora ŚCO do spraw finansowych. Organizatorem III Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny była redakcja Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego oraz Stowarzyszenie Niemedycznej Kadry Ochrony Zdrowia. 

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO