Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dużo szkół zamknięto w województwie świętokrzyskim

piątek, 09 maja 2014 11:29 / Autor: Katarzyna Bernat
Dużo szkół zamknięto w województwie świętokrzyskim
Dużo szkół zamknięto w województwie świętokrzyskim
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

W latach 2007 – 2012 w regionie zlikwidowano 12,6 proc. szkół podstawowych. To drugi najwyższy wynik w kraju – wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań Edukacyjnych.

Samorządy w całej Polsce borykały się z niżem demograficznym w szkołach. Musiały dostosować sieć szkolną do nowych warunków. Zamykały więc najmniejsze placówki lub przekazywały je innym organom.

Jak wynika z opublikowanego przez IBE raportu „Sieć szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce 2007–2012”, w województwie świętokrzyskim liczba uczniów podstawówek spadła w tym czasie o 14,3 proc. To jeden z najwyższych wyników w kraju. Więcej uczniów ubyło tylko w województwach opolskim (15,4 proc.) oraz podlaskim (15 proc.).
W tym czasie w regionie zamknięto aż 78 szkół podstawowych (12,6 proc.). Więcej szkół zamknęły tylko samorządy na Podlasiu (13,9 proc.).

Świętokrzyskie na tle kraju wyróżnia się także skalą zmian organu prowadzącego szkołę. Gminy przekazały innym organom aż 9 proc. swoich placówek.

Co jeszcze wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych?

Średnia liczba uczniów w szkole podstawowej w Polsce w roku szkolnym 2012/13 wynosiła 167,6 i była niższa niż w roku 2007/08 o 6 uczniów. Natomiast średnia wielkość szkoły w dużym stopniu zależy od typu organu prowadzącego. W przypadku szkół prowadzonych przez gminy prawie się ona nie zmieniła i wynosi około 180 uczniów.

Chociaż szkoły prowadzone przez gminy dominują, to ich udział stopniowo maleje na rzecz szkół stowarzyszeniowych, prywatnych i wyznaniowych. Dominującym kierunkiem jest przekazywanie szkół stowarzyszeniom, co jest traktowane jako rozwiązanie alternatywne do zamykania szkoły.

Większość z 954 zamkniętych szkół w Polsce w tym okresie to szkoły małe, o małych oddziałach klasowych, z oddziałami łączonymi, filie szkół oraz szkoły prowadzące tylko nauczanie początkowe.

Inaczej wyglądała polityka gmin w stosunku do gimnazjów. Mimo spadku liczby uczniów gminy niemal w ogóle ich nie zamykały. Nowe gimnazja tworzone są głównie w miastach i w dużej mierze przez podmioty komercyjne. Odmienienie niż w przypadku szkół podstawowych zmiana organu prowadzącego była sporadyczna – od 2007 do 2012 r. dokonano tego zaledwie 53 razy. Ukształtowana niedawno sieć gimnazjów jest znacznie bardziej racjonalna niż oddziedziczona przez gminy sieć szkół podstawowych.

Badanie „Sieć szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce 2007–2012” prowadzone było
w ramach projektu systemowego Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III: Wysoka jakość systemu oświaty. Projekt ten realizuje Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie.

Pełna wersja raportu dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie eduentuzjasci.pl w zakładce „publikacje”.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO