Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dowiedz się więcej o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

czwartek, 30 marca 2017 11:16 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Dowiedz się więcej o Nieswoistych Zapaleniach Jelit
Dowiedz się więcej o Nieswoistych Zapaleniach Jelit
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Przed nami Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit.  Z tej okazji – w sobotę , 1 kwietnia odbędzie się spotkanie na którym specjaliści powiedzą, czym jest ta choroba i jak przebiega jej leczenie.

- Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit będzie okazją do spotkania z uznanymi gastroenterologami, zarówno tymi z regionu, jak i z całej Polski, ale też z psychologiem czy dietetykiem. Chcemy, aby było to też wydarzenie na którym chorzy wymienią się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zależy nam również na tym, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, co to za choroba i jakie sygnały naszego organizmu są niepokojące – informuje Piotr Wójcik,  członek Towarzystwa "J-elita".

 Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, w godzinach od 10:00 do 13:00.

 Wykłady poprowadzą:

- dr hab. n. med. Małgorzata Sładek „Jak osiągnąć i utrzymać remisję  w nieswoistych zapaleniach jelit?”

-  mgr inż. Urszula Grochowska „FODMAP a jelita – jeść czy unikać?”

- lek. med. Iga Detka-Kowalska „Świadomy pacjent w nieswoistych zapaleniach jelit”

- dr n. hum. Martyna Głuszek-Osuch „Psychoterapia i pomoc psychologiczna dla pacjentów z NZJ”

- mgr Konrad Jantarski „Zasady kwalifikacji i nakłady świętokrzyskiego oddziału NFZ na kuracje biologiczne w NZJ”

- mgr Marzena Tazbir-Kowalczyk „Formy wsparcia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w Polsce – rehabilitacja zawodowa i społeczna”

 - mgr Joanna Porębiak „Wsparcie żywieniowe u pacjentów z NZJ”

W Polsce może być nawet 100 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ): chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz mikroskopowym zapaleniem jelita grubego. - Większość pacjentów to ludzie młodzi. Choroba często burzy im całe dotychczasowe życie. Objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami - do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, gorączką, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Liczne pobyty w szpitalu utrudniają naukę i pracę, mamy chorych dzieci są często zmuszone do rezygnacji z aktywności zawodowej, by zajmować się synem lub córką – wymienia Piotr Wójcik.

 Część chorych przechodzi operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita, niektórzy są operowani wielokrotnie, mają wyłonioną stomię. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne. NZJ wiąże się nie tylko z bólem, ale i wstydem. Stomia i krępujące objawy – biegunka, głośne przelewanie w jelitach – sprawiają, że boją się wychodzić z domu, pracować, unikają kontaktów z innymi ludźmi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO