Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dofinansowanie dla Wiślicy

poniedziałek, 20 czerwca 2016 13:31 / Autor: Radio eM
Dofinansowanie dla Wiślicy
www.wrota-swietokrzyskie.pl
Dofinansowanie dla Wiślicy
www.wrota-swietokrzyskie.pl
Radio eM
Radio eM

200 tysięcy złotych dofinansowania otrzyma Parafia Narodzenia NMP w Wiślicy na przeprowadzenie prac konserwatorskich. Wykonane one zostaną przy kamiennej sygnaturce na dachu wiślickiej bazyliki kolegiackiej.

Dofinansowania udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Konieczność przeprowadzenia natychmiastowych prac ratunkowych przy kamiennej sygnaturce związana jest z zagrożeniem życia i zdrowia osób. W ostatnim czasie stan zachowania wapienia znacznie się pogorszył – poinformował poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Konieczność przeprowadzenia natychmiastowych prac ratunkowych przy kamiennej sygnaturce związana jest z zagrożeniem życia i zdrowia osób. W ostatnim czasie stan zachowania wapienia znacznie się pogorszył.

   Uwidoczniły się nowe pęknięcia spowodowane korozją żelaznych kotew i zaczęły odpadać fragmenty sygnaturki (dwa kawałki wapienia każdy o wadze kilku kilogramów spadły na dach prezbiterium uszkadzając kilkanaście dachówek, a następnie z wysokości dwudziestu metrów runęły na chodnik).

   Do prawidłowego wykonania prac założonych w zaleceniach ekspertyzy konstrukcyjnej                   i programie konserwatorskim, konieczne będzie wykonanie specjalistycznego rusztowania połaciowo-konsolowego. W pierwszym etapie realizacja zadania będzie obejmować zabezpieczające prace ratunkowe, polegające na wzmocnieniu konstrukcji sygnaturki, poprzez naprawę oraz stabilizację jej kamiennej struktury i posadowienia. Konieczna będzie wymiana skorodowanych trzpieni żelaznych na trzpienie nierdzewne lub kompozytowe.

Drugi etap, to prace konserwatorsko-restauratorskie, które będą polegać na oczyszczeniu powierzchni kamienia, oraz wzmocnieniu jego struktury przez nasycenie preparatami krzemoorganicznymi. Pęknięcia ciosów kamiennych zostaną sklejone żywicami poliuretanowymi i wzmocnione nierdzewnymi prętami spiralnymi. Miejscowo konieczne będzie obwodowe wzmocnienie pękniętych elementów kamiennych, przez zastosowanie opasek z włókna węglowego. Brakujące fragmenty wapienia zostaną uzupełnione metodą taszlowania i połączone mechanicznie kotwami z nierdzewnych prętów spiralnych. W dalszej kolejności będą uzupełniane drobne ubytków wapienia specjalnie przygotowanymi kitami mineralnymi. Powierzchnia kamienia zostanie zabezpieczona przed wpływem warunków atmosferycznych.

.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO