MIASTO
Dofinansowania dla badaczy z PŚK
Pięcioro naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej ze wsparciem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Młodzi badacze dostali granty na realizację swoich wynalazków. Łącznie to 160 tysięcy złotych na komercjalizację pomysłów świętokrzyskich naukowców.
Wśród dofinansowanych projektów znalazło się narzędzie z obrotowym ostrzem, które efektywniej obrobi twarde elementy i jednocześnie pozwoli na oszczędności. Inną ciekawą propozycją jest nowa głowica do druku 3D, która zaoferuje produkcję dużych elementów budowlanych z betonu.
- Projekty są bardzo różnorodne. Miejmy nadzieję, ze powstaną ciekawe prototypy i dodatkowe badania dla technologii czy produktów, co pozwoli nam na rozmowy z firmami w celu komercjalizacji tych rozwiązań - mówi kierownik Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej Paweł Kocańda.
Projekty wybrane zostały w drodze konkursu. Najlepsze wybrała komisja, w której składzie znalazły się osoby inwestujące w innowacyjne przedsięwzięcia.
Lista zwycięzców i ich projektów:
- dr inż. Łukasz Nowakowski - Nóż tokarski z napędzanym ostrzem
- dr inż. Piotr Thomas - Generator skuteczności urządzenia odpylającego
- mgr inż. Damian Bańkowski - Zastosowanie zeolitu jako materiału ściernego do budowy innowacyjnych narzędzi ściernych
- dr inż. Jarosław Rolek - Niskoemisyjny układ prostownikowy
- dr inż. Anna Rębosz-Kurdek - Prototyp głowicy do podawania materiału w drukarkach przyrostowych wyposażonej w układ mieszający i system osłony gazowej