Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Chcesz się dostać do kardiologa bądź onkologa? Sprawdź w Internecie, kiedy masz pierwszy wolny termin

wtorek, 06 sierpnia 2019 11:20 / Autor: Aleksandra Rękas
Chcesz się dostać do kardiologa bądź onkologa? Sprawdź w Internecie, kiedy masz pierwszy wolny termin
Chcesz się dostać do kardiologa bądź onkologa? Sprawdź w Internecie, kiedy masz pierwszy wolny termin
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Na termin do chirurga ogólnego poczekamy 11 dni. Najbliższa wizyta u  kardiochirurga to początek października, podobnie u dermatologa. A do onkologa, najbliższy termin już za trzy dni! Nie wszyscy wiedzą, że wszystkiego o kolejkach dowiemy się z Internetu.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi internetowy Informator o Terminach Leczenia. Jest to dostępna w Sieci wyszukiwarka, w której sprawdzimy, gdzie najszybciej uzyskamy pomoc lekarza. Znajdziemy ją pod adresem https://terminyleczenia.nfz.gov.pl. W bazie jest około 14 tys. placówek udzielających świadczeń  w ramach umowy z NFZ. Są tam również adresy, numery telefonów poradni, a nawet informacje o dostępności podjazdu dla wózków, czy parkingu dla niepełnosprawnych. Szpitale i przychodnie aktualizują informacje o kolejkach do specjalistów raz w tygodniu. W zależności od tego czy stan pacjenta jest stabilny, czy wymaga on szybkiej pomocy, okres oczekiwania może się różnić.

- Należy pamiętać, że informator dotyczy pierwszej wizyty, czyli pacjentów którzy dostali skierowanie do specjalisty od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ. – Termin kolejnej wizyty wyznacza lekarz, w zależności od potrzeb. Informator posiada dwie opcje do wyboru: przypadek pilny i stabilny. W zależności od stanu zdrowia, wybieramy jedną z możliwości. Przy pilnym przypadku zazwyczaj czekamy krócej. Ważne jest też to, że w różnych placówkach te kolejki są inne. W jednej przychodni może być to kilka dni, w drugiej kilka miesięcy. Pacjent ma prawo wyboru, bo bywa i tak, że woli poczekać, by być przyjętym przez konkretnego lekarza. Niestety, mamy ogromny problem z niezgłaszaniem się na wizyty. Z naszych danych wynika, że około jedna trzecia terminów przepada, bo ktoś nie przychodzi bez wcześniejszej o tym informacji. Okazuje się również, że około połowa wizyt jest nieuzasadnionych, ktoś zjawia się u specjalisty, bo chce sprawdzić poziom cukru, czy zmierzyć ciśnienie. To także wydłuża kolejki – stwierdza Beata Szczepanek.

Pamiętajmy, że do większości specjalistów wymagane jest skierowanie. Bez nieg, wizytę możemy umówić do ginekologa, stomatologa, onkologa czy psychiatry. Informator o Terminach Leczenia powstał we wrześniu ubiegłego roku, średnio w ciągu dnia odpowiada na około 8 tys. zapytań

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO