Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Porzucasz samochód? Licz się z kosztami

poniedziałek, 22 marca 2021 12:00 / Autor: Adrianna Linertowicz
Porzucasz samochód? Licz się z kosztami
Porzucasz samochód? Licz się z kosztami
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Szpecą publiczne parkingi, stoją porzucone na poboczach dróg. Sa w każdym większym mieście. Straż Miejska w ubiegłym roku usunęła z kieleckich ulic prawie sto wraków porzuconych samochodów. 

Opuszczone pojazdy blokują też miejsca parkingowe, a tych u nas jak na lekarstwo. Właściciele często nie chcą się do nich przyznać, by uniknąć płacenia ubezpieczenia OC lub problemu z usunięciem rupiecia. Zdarza się też, że po odholowany samochód właściciel się nie zgłasza. Wówczas, po upływie sześciu miesięcy, takie auto przechodzi na własność gminy.

– Od 1 stycznia do 18 marca usunęliśmy z terenu miasta pięć wraków. Udało nam się też namówić siedmiu właścicieli do usunięcia takich pojazdów, czyli w sumie 12 wraków zniknęło z Kielc od początku roku - wyliczył Bogusław Kmieć z kieleckiej Straży Miejskiej.

Jak wyglądają działania Straży Miejskiej w przypadku porzuconych samochodów? Okazuje się, że wraki nie są "wyjęte spod prawa".

– Na początku staramy się ustalić właściciela, docieramy do niego i informujemy, jak wygląda postępowanie z nieużywanymi pojazdami. Wyznaczamy termin, w którym musi pozbyć się wraku. Gdy nie udaje nam się ustalić właściciela lub kontakt z nim jest niemożliwy, odholowujemy pojazd – tłumaczy Bogusław Kmieć.

Co powinien zrobić kierowca, który chce się pozbyć samochodu?

– Sprawa jest bardzo prosta. Taki pojazd należy wyrejestrować, a następnie udać się do stacji demontażu. Tam właściciel otrzymuje zaświadczenie, na podstawie którego auto zostaje zdjęte z ewidencji – informuje Bogusław Kmieć.

Straż Miejska tłumaczy, że porzucanie nieużytkowanych samochodów jest po prostu nieopłacalne.

– Grozi  za to grzywna do 500 złotych. Do tego dochodzą koszty odholowania, też około 500 złotych. Trzeba również doliczyć kwotę, którą właściciel parkingu nalicza za każdy dzień postoju. W ten sposób suma rośnie. To naprawdę nie ma sensu - mówi Bogusław Kmieć.

– Wrak można usunąć w sposób legalny w stacji złomowania i wyrejestrować pojazd, bez narażania się na dodatkowe koszty. Właściciel otrzyma jeszcze pieniądze ze skupu. Same korzyści.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO