MIASTO
Dla dzieci bardziej wymagających


W Kazimierzy Wielkiej powstaje Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna. Miejsce to będzie przeznaczone dla dzieci, które wymagają szczególnej opieki lub mają trudności w przystosowaniu się do życia w rodzinie. Opieką objęci zostaną także najmłodsi, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą zostać umieszczeni w rodzinnej pieczy zastępczej lub placówce opiekuńczo wychowawczej. W powstającym ośrodku opiekę specjalistów znajdzie 30 dzieci.
Samorząd województwa na uruchomienie placówki otrzymał dotację z budżetu państwa w wysokości 2 milionów złotych. Kazimierski samorząd dołożył 500 tysięcy. Oddanie adaptowanego obiektu planowane jest na przełom grudnia i stycznia.
Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczna prowadzona będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w tym w szczególności jako placówka: zapewniająca dziecku całodobową opiekę i wychowanie, dostęp do kształcenia, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych, kontakt z rodzicami. Zapewni możliwość przyjmowania dzieci przez całą dobę i otoczy je specjalistyczną opieką medyczną i rehabilitacją. Zdolna będzie przyjmować dzieci wymagające szczególnej opieki w liczbie nieprzekraczającej łącznie w jednym czasie 30 dzieci, a w przypadku zezwolenia wojewody – łącznie 45 dzieci. Może przyjmować dzieci z powiatu leżącego w granicach innego województwa w przypadku dysponowania wolnym miejscem oraz za zgodą Starosty Powiatu Kazimierskiego.
W całym kraju funkcjonuje 6 tego typu placówek, na terenie województw: śląskiego (4 placówki), zachodniopomorskiego (1 placówka) oraz pomorskiego (1 placówka).





![[FOTO] Modlitwą i kwiatami uczcili pamięć bohaterów](/media/k2/items/cache/4db1f40fe33aa53b8539d0a1b61c54f9_L.jpg)

![[FOTO] Rekonstruktorzy pamiętali o powstańcach](/media/k2/items/cache/21e8d9fc09bca05258670ea70a7b3287_L.jpg)
![[FOTO+WIDEO] Kielce upamiętniły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego](/media/k2/items/cache/02f0072e44b993934e0f21a341c41297_L.jpg)