Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Debatowali o Wincentym Witosie

poniedziałek, 22 stycznia 2024 18:03 / Autor: Maciej Piętka
Debatowali o Wincentym Witosie
Debatowali o Wincentym Witosie
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” zorganizowało debatę o jednym z ojców niepodległości, Wincentym Witosie. Okazją do przeprowadzenia spotkania była 150. rocznica urodzin polityka.

Wincenty Witos to jeden z najbardziej znanych przedwojennych polityków. Głównym tematem dzisiejszej prelekcji była mowa, która wygłosił 21 maja 1939 roku w stolicy województwa świętokrzyskiego.

– Jedną z naszych misji na ten rok jest przypomnienie wszystkich sześciu ojców polskiej niepodległości. Jednym z nich był właśnie Wincenty Witos. Chcemy pokazać ich nieprawdopodobne poświęcenie dla ojczyzny – powiedział dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Prelegenci wspominali między innymi o licznych zasługach byłego premiera Rzeczpospolitej.

– W 1918 roku, podczas rozpadania się monarchii habsburskiej, to właśnie Witos zajmował się przejęciem rządów na tamtym obszarze. Udało mu się przygotować ten teren administracyjnie i wojskowo. Brał też udział w organizacji pierwszego polskiego rządu. Przysłużył się również przy tworzeniu konstytucji. Jego zasługi są naprawdę liczne – tłumaczył prof. Jerzy Gapys, z Instytutu Historii UJK w Kielcach.

Wincenty Witos to również jeden z twórców ruchu ludowego. Jak tłumaczyli dzisiejsi goście „Przystanku Historia”, do dziś jest on jedną z ważniejszych postaci tego nurtu politycznego.

– Witos to największy autorytet, ale też symbol ruchu ludowego w Polsce. To dzięki niemu zaczął on odgrywać poważną rolę w państwie. Była to też pierwsza osoba pochodząca ze wsi, która objęła stanowisko premiera. Zdarzyło mu się też być kandydatem na prezydenta naszego kraju – wyjaśnił dr Mateusz Ratyński, z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli formalnego kontynuatora przedwojennego PSL-Piast zarządzanego przez Witosa.

– Przez wiele lat jego postać była niedoceniana, powiedziałbym nawet, że pomijana. Jako ludowcy bardzo się więc cieszymy, że Sejm ogłosił 2024, rokiem Wincentego Witosa. Niedawno brałem też udział w rozpoczęciu obchodów i na pewno była to bardzo podniosła chwila – podsumował wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, polityk PSL.

Wincenty Witos przez 23 lata był wójtem Wierzchosławic. To także pierwsza osoba w historii, która trzykrotnie dzierżyła tekę premiera naszego kraju. Wystawę poświęconą jego biografii oglądać można od wtorku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Wstęp jest bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO