MIASTO
Czy radni zlikwidują bezpłatny postój w strefie płatnego parkowania?
Już jutro (29 sierpnia) odbędzie się sesja Rady Miasta Kielce. Podczas obrad rajcy podejmą decyzje dotyczące m.in. modyfikacji czasu bezpłatnego postoju w strefie płatnego parkowania, zwiększania opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobku oraz przekazania większych kompetencji prezydent Agacie Wojdzie.
Przed jutrzejszą sesją największe emocje wzbudzała likwidacja 45-minut bezpłatnego postoju w strefie płatnego parkowania. Już dziś wiemy jednak, że najprawdopodobniej uchwała wejdzie w życie w innym kształcie.
– Na prośbę naszego klubu pani prezydent złoży jutro autopoprawkę. Doszliśmy do kompromisu, aby nie likwidować zupełnie możliwości bezpłatnego postoju w centrum. Ten czas zostanie więc skrócony z 45 do 30 minut – wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża, wiceprzewodnicząca Rady Miasta z klubu Perspektywy.
Do gorących dyskusji dojdzie zapewne również przy głosowaniu uchwały dotyczącej zwiększenia opłat za pobyt i wyżywienie w żłobkach zależnych od samorządu. O ile ta pierwsza część ma być zrównoważona przez programy rządowe, to druga już nie.
– Podwyżka za wyżywienie ma wynosić 50 procent. Dla rodziców może to stanowić pokaźną kwotę w skali miesiąca. Niewykluczone więc, że będziemy składali poprawkę w zakresie kwoty za wyżywienie, bo w naszej ocenie ta podwyżka jest zbyt duża – mówi Marcin Stępniewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta z klubu PiS.
Radni będą obradować również w sprawie dzierżawy nieruchomości należących do Kieleckiego Parku Technologicznego. Do tej pory decyzję o tym, czy dany podmiot może korzystać z budynków KPT podejmowali rajcy, teraz ma robić to… prezydent.
– Statutowo będzie to rozwiązane tak, że dyrektor KPT może wyrazić zgodę na podnajem po uprzedniej zgodzie prezydenta miasta Kielce. Do tej pory taką kompetencję mieli radni, co sprawiało, że pomiędzy sesjami nie mogliśmy szybko procedować napływających próśb – komentuje Karol Wilczyński, przewodniczący Rady Miasta z klubu KO.
Co ciekawe w obradach udział weźmie również… Marcin Chłodnicki, czyli radny wobec którego toczy się postępowanie w sprawie odebrania mandatu. Według uzyskanej przez Ratusz opinii prawnej do momentu uprawomocnienia wyroku może on dalej pełnić swoją funkcję.