Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Czy miasto jest gotowe na podwyżki cen energii? „Sytuacja jest niestabilna”

poniedziałek, 22 sierpnia 2022 12:15 / Autor: Weronika Karyś
Czy miasto jest gotowe na podwyżki cen energii? „Sytuacja jest niestabilna”
Czy miasto jest gotowe na podwyżki cen energii? „Sytuacja jest niestabilna”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Jedzenie, paliwo, gaz czy prąd – o tym, że codzienność staje się coraz droższa przekonał się już każdy. O to jak miasto jest przygotowane na wszechobecną drożyznę zapytał radny Maciej Bursztein.

„W związku z bardzo wysokimi podwyżkami cen energii i surowców energetycznych – prądu, gazu, węgla itd. chciałbym poznać plany i analizy miasta dotyczące tego problemu”, pisał radny w interpelacji.

W odpowiedzi na dokument czytamy, że Kielce stale podejmują działania mające minimalizować koszty zużycia energii.

– W 2021 roku przeprowadzono postępowanie przetargowe na zakup energii elektrycznej na lata 2022-2023 (…) którego uczestnicy (…) mają stałą cenę za zakup w okresie obowiązywania umowy – informuje wiceprezydent Bożena Szczypiór.

Ponadto, na przełomie 2015 i 2016 roku miasto uruchomiło aplikację „Energia”.

– W aplikacji gromadzone są dane o wielkości zużycia energii elektrycznej i kosztach jej zakupu. (…) Pozyskane informacje stanowią dane wejściowe umożliwiające kompleksowe zarządzanie energią elektryczną, w tym dobór optymalnych taryf – zaznacza wiceprezydent.

Jak czytamy w dokumencie, „pod ochroną” są kieleckie instytucje kultury, które na początku roku skorzystały z zapisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. W ich przypadku cena za gaz została zamrożona na poziomie grudnia 2021 roku.

Miasto przyznaje jednak, że pomimo podejmowanych działań, sytuacja jest niepewna.

– Trudno jednoznacznie oszacować, a tym samym zaplanować przyszłoroczne ceny surowców energetycznych i ich wpływ na faktyczne wydatki finalnego odbiorcy jakim jest samorząd.

Podobnego zdania jest Arkadiusz Bąk, prezes MPEC w Kielcach.

– Szacowany wzrost kosztów zakupu energii cieplnej odczuwalny dla odbiorcy to średnio 5-15 proc., czyli poniżej stopy inflacji. Średnia zmiana taryfy to 9,94 proc. (…) Cena ciepła uzależniona jest od ceny nośników energii, w tym ceny węgla, która drastycznie rośnie. Wzrost cen węgla kupowanego przez MPEC jest jednym z najniższych na rynku, a mimo to wynosi ok. 120 proc. Sytuacja jest niestabilna – tłumaczy Bąk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO