MIASTO
Czy bloki są bezpieczne?
Jaka jest wytrzymałość bloków z tzw. wielkiej płyty? Czy ich mieszkańcy są bezpieczni? Na te pytania odpowiedziało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podczas prezentacji specjalnego raportu dotyczącego powszechnego w czasach komunistycznych budownictwa.
– Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków – zapewniał Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju podczas konferencji prasowej dotyczącej trwałości bloków z tzw. wielkiej płyty. W całej Polsce jest ich ok. 60 tysięcy. Instytut Techniki Budowlanej przebadał 300 z nich, które reprezentują systemy prefabrykacji centralne i wybrane regionalne w województwach, w których jest najwięcej tego typu konstrukcji.
Wyniki badań są optymistyczne, jednak wiceminister Soboń dodaje, że o budynki trzeba dbać. – Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu tego raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę, którą im w raporcie przekazujemy wykorzystać do tego, aby takimi budynkami zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia – mówił.
W naszym mieście wielu kielczan mieszka w takich właśnie konstrukcjach. Znajdują się one głównie na północnych osiedlach miasta, takich jak Osiedle Na Stoku. – Doceniamy inicjatywę ministerstwa, bo zwiększa ona świadomość zarządców budynków. Mamy na swoim obszarze 93 tego typu obiekty. Co roku, zgodnie z prawem budowlanym, mamy obowiązek przeprowadzać kontrole stanu technicznego bloków. Ponadto, nasz dział administracji sprawdza budynki w tym zakresie, więc jesteśmy na bieżąco. Remonty są uwarunkowane od posiadanych środków finansowych, jednak staramy się przeznaczać je m.in. na termomodernizację, w tym na kotwienie płyt W-70. Jeszcze przed tym etapem mieliśmy pewien pogląd na sytuację, ponieważ płyty były odkryte, więc zobaczyliśmy jak wyglądają. Specjalne ekspertyzy nie wykazały rażących nieprawidłowości. Żaden z badanych budynków nie jest narażony na niebezpieczeństwo – tłumaczy Marcin Łukawski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Na Stoku.
Stosunkowo młode bloki znajdują się na Ślichowicach. – Najstarsze powstawały na przestrzeni lat 1987-1988. Ich stan jest bardzo dobry i staramy się o nie dbać. Aktualnie większa część z nich została termomodernizowana. Uważam, że są w dobrej kondycji – twierdzi Jacek Rek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Domator. Na terenie spółdzielni znajduje ponad 80 budynków z tzw. wielkiej płyty.
Podczas konferencji, wiceminister Soboń zapowiedział także zmiany w ustawie o termomodernizacji, umożliwiające finansowanie dodatkowych wzmocnień płyt trójwarstwowych. Wartość dofinansowania ma wynieść w sumie 7 miliardów złotych.