Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Cyberbezpieczeństwo na PŚk. Kielecka uczelnia otwiera nową specjalizację

środa, 09 lutego 2022 13:49 / Autor: Weronika Karyś
Cyberbezpieczeństwo na PŚk. Kielecka uczelnia otwiera nową specjalizację
Cyberbezpieczeństwo na PŚk. Kielecka uczelnia otwiera nową specjalizację
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Politechnika Świętokrzyska we współpracy z firmą IBM Polska uruchomią na kieleckiej uczelni specjalność, a następnie studia, na kierunku cyberbezpieczeństwo. Kształcenie w tym zakresie ma się rozpocząć już w przyszłym semestrze. Póki co skorzystają z niego studiujący na drugim stopniu.

Na początek studenci i wykładowcy otrzymają bezpłatny dostęp do materiałów edukacyjnych i certyfikowanych szkoleń uznawanych na całym świecie. Eksperci z IBM włączą się w modyfikację programów studiów i zasilą kadry dydaktyczne uczelni.

– Coraz częściej do naszego społeczeństwa docierają informacje, że specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa są bardzo poszukiwani. Praca jest więc zapewniona i to bardzo atrakcyjna finansowo. Największe korzyści z tej współpracy będą mieć nasi studenci – zaznacza prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Porozumienie zakłada, że Politechnika Świętokrzyska dołącza do programu IBM Skills Academy realizowanego przez informatycznego giganta.

– IBM niemal od zawsze interesuje się budowaniem nowych kompetencji, zwłaszcza w obszarze technologii cyfrowych. To jest przyszłość dla młodzieży i gospodarki. W końcu obecnie coraz więcej robimy cyfrowo – mówi Piotr Beńke, dyrektor ds. technologii IBM Polska.

Zgodnie z porozumieniem współpraca będzie skoncentrowana przede wszystkim na obszarach cyberbezpieczeństwa, ale również sztucznej inteligencji, analityki danych, zastosowania chmury, blockchain czy komputerów kwantowych.

– Szacunki pokazują, że na polskim rynku brakuje między około sześćdziesięciu tysięcy informatyków. Wiedza w zakresie cyberbezpieczeństwa powinna być kluczowym elementem kompetencji każdego z nich. Tym bardziej cieszymy się więc, że będziemy mogli wspólnie zbudować program edukacji, który będzie jak najlepiej dostosowany do potrzeb rynku pracy – mówi Jolanta Jaworska, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych IBM Polska.

IBM będzie pomagać w rozwijaniu potrzebnych na rynku umiejętności i ulepszaniu programów nauczania poprzez udostępnianie wybranego oprogramowania, programów szkoleniowych i innych zasobów Inicjatywy Akademickiej IBM, zapewniając wykładowcom oraz studentom możliwość eksploracji zasobów edukacyjnych IBM.

– Wszyscy jesteśmy świadomi, że nasze życie szczególnie w ostatnim okresie przenosi się do cyberprzestrzeni. Obecnie nie ma żadnej dziedziny naszego życia, która nie byłaby z nią powiązana. Współpraca PŚk z firmą IBM przyczyni się do tego, że studenci będą mieli możliwość zapoznania się z możliwymi technologiami do zastosowania na rzecz cyberbezpieczeństwa. Będą się uczyli technologii szeroko wykorzystywanych w kraju. Takie połączenie daje sukces na przyszłość. Liczę na to, że dzięki współpracy Politechnika stanie się liderem w obszarze kształcenia ludzi z cyberbezpieczeństwa – mówi gen. Włodzimierz Nowak, ekspert z zakresu cyberbezpieczeństwa.

IBM zadba również o podnoszenie umiejętności, organizując warsztaty dla studentów i pracowników Politechniki Świętokrzyskiej.

– Na kierunkach informatycznych kształcimy już od ponad 30 lat. Jednak technologie informatyczne bardzo szybko się rozwijają i w związku z tym w dzisiejszych czasach kompetencje ogólnoinformatyczne coraz częściej nie są wystarczające w działalności zawodowej naszych absolwentów. Powinniśmy więc rozwijać specjalności, a także pełne kierunki, co w tym przypadku będzie miało miejsce – mówi prof. Roman Deniziak, dziekan wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚk.

Współpraca jest częścią globalnego zobowiązania IBM zakładającego podniesienie umiejętności 30 milionów ludzi do 2030 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO