Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„Cuda na kiju” w Muzeum Zabawek i Zabawy

niedziela, 22 listopada 2020 15:05 / Autor: Adrianna Linertowicz
Fot. FB Muzeum Zabawek i Zabawy
Adrianna Linertowicz

Kółka na kiju z terkotkami, klepaki i koguty, kołowrotki, karuzele i inne cudeńka można już oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy. Na wystawie zaprezentowano blisko 80 niepowtarzalnych i zadziwiających eksponatów pochodzących z muzealnych zbiorów.

Nowa wystawa czasowa zorganizowana przez Muzeum Zabawek i Zabawy obecnie jest dostępna jedynie w wirtualnej formie. Jednak nic straconego! Ekspozycja poczeka na zwiedzających aż do przyszłego roku. A jest na co czekać, gdyż na wystawie znalazło się około 80 różnych eksponatów, a każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Najstarsze z nich sięgają nawet lat 60. XX wieku. Zdecydowana większość pochodzi z Polski, jednak są też zabawki z Węgier, Chorwacji, Francji, Czechosłowacji oraz Stanów Zjednoczonych.

Przedstawione zabawki wykonali z drewna twórcy ludowi, ale są również takie, które zainspirowane były tradycjami ludowymi, a wykonane zostały przez firmy produkcyjne i spółdzielnie zabawkarskie.

Nie bez powodu wystawa nosi nazwę „Cuda na kiju”, bowiem elementem łączącym w tematyczną całość prezentowane eksponaty jest właśnie owy kij. Jak można przeczytać na facebookowym profilu Muzeum Zabawek i Zabawy:

„Kije i kijki to przedmioty z kręgu naturalnego otoczenia, które były i są jednymi z pierwszych dziecięcych zabawek. Znaleziony przypadkiem na łące czy podwórku kijek, sam w sobie może być zabawką, która doskonale rozwija kreatywność i wyobraźnię. Jeśli kij połączony jest z przeróżnymi elementami dodatkowymi, ściślej określona zostaje funkcja i charakter zabawki. Tego typu zabawki-cudeńka, przeznaczone do różnych form zabawy, gdzie kijek idzie w parze z zaskakującymi konstrukcjami i kształtami, znalazły się na muzealnej wystawie”.

Wystawę „Cuda na kiju” można obejrzeć online na profilu facebookowym Muzeum Zabawek i Zabawy.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO