Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Co nam zbuduje miasto w 2017? [LISTA INWESTYCJI]

środa, 04 stycznia 2017 13:10 / Autor: Piotr Natkaniec
Co nam zbuduje miasto w 2017? [LISTA INWESTYCJI]
Co nam zbuduje miasto w 2017? [LISTA INWESTYCJI]
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

W 2017 roku miasto wyda na inwestycje prawie 300 milionów złotych. To ponad 100 milionów więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na budowy dróg oraz komunikację. 

Choć ten rok powinien być jeszcze spokojny, to kierowcy powoli muszą uzbrajać się w cierpliwość, bo miasto – podobnie jak kilka lat temu – może stanąć w korku. Wszystko za sprawą bardzo ambitnych planów Miejskiego Zarządu Dróg. – Weszliśmy już w nową perspektywę budżetu unijnego. Dysponujemy dużo większymi pieniędzmi niż w 2016 roku. Wtedy na inwestycje wydaliśmy 37 milionów złotych, natomiast plan na rok 2017 to blisko 110 milionów złotych – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik drogowców.

Będzie nowa ulica

Pierwsza tegoroczna inwestycja rozpoczęła się jeszcze pod koniec zeszłego roku. Chodzi o budowę zupełnie nowej ulicy rotmistrza Pileckiego, czyli nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 764. Ulica połączy rondo Czwartaków na Ostrej Górce ze skrzyżowaniem ulic Tarnowskiej, Wapiennikowej i alei Popiełuszki. Nowa arteria odciąży zatłoczoną ulicę Wrzosową. Plany zakładają także przebudowę wyżej wspomnianego skrzyżowania. Koszt inwestycji to blisko 40 milionów złotych.

To nie koniec zmian w tym rejonie Kielc. – W drugiej połowie roku zamierzamy ogłosić przetarg na przebudowę ulicy Wapiennikowej. Być może jeszcze w tym roku uda się w przeprowadzić jakieś prace przygotowawcze. Główny ciężar robót przypadłby na 2018 rok – informuje Skrzydło.

W tym roku rozpocznie się przebudowa ulicy Łopuszniańskiej na kieleckim Białogonie oraz ulicy Cmentarnej. Pierwsza będzie kosztowała blisko 32 miliony złotych, a druga około 10 milionów złotych. – To  najważniejsze tegoroczne plany. Ze względu na duży zakres robót, wszystkie remonty zakończą się w przyszłym roku – dodaje rzecznik MZD.

Oprócz inwestycji, na które przeznaczone są pieniądze unijne, miasto przebuduje szereg  dróg osiedlowych. Są to ulice: Górnicza (remont rozpocznie się wczesną wiosną), Kwarciana, Kolonia, Tartaczna, Kazimierza Wielkiego, Szczepaniaka oraz fragment ulicy Przemysłowej.

Miasto planuje także przedłużenie ulicy Zapolskiej, a także wykonanie niezrealizowanych zadań z budżetu obywatelskiego, czyli przebudowę tzw. skweru „Okęcie” przy skrzyżowaniu Sandomierskiej i Źródłowej oraz drogi dojazdowej do przedszkola przy ulicy Kalcytowej.

Priorytetem dworzec

Inwestycją, której kielczanie będą się dokładnie przyglądać, jest generalny remont dworca PKS. Powinien się rozpocząć w drugiej połowie roku, a pochłonie 40 milionów złotych, z czego 20 milionów zarezerwowanych jest w budżecie na ten rok. Nowe Centrum Komunikacyjne ma być gotowe pod koniec 2018 roku. Za przebudowę odpowiada Zarząd Transportu Miejskiego, który przygotowuje się także do zakupu 25 nowych autobusów. Będą to pojazdy hybrydowe, a ich koszt to 51 milionów złotych. ZTM kupi 15 zwykłych autobusów oraz 10 przegubowych. – –Tendencja jest taka, żeby zmieniać tabor na niskoemisyjny. Zastanawialiśmy się nad autobusami zasilanymi olejem napędowym, spełniającymi normy euro6, elektrycznymi lub gazowymi – tłumaczy Zbigniew Michnicki, dyrektor Działu Przewozów w kieleckim ZTM–ie. 

Otworzą Ogród Botaniczny?

Sporo w tym roku będzie się działo w kieleckim Geoparku, który zaplanował inwestycje za 13 milionów złotych. Głównym zadaniem będzie rozbudowa Ogrodu Botanicznego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niedługo do zwiedzania zostanie udostępniony jego południowy fragment. Dużo zależy od dofinansowania unijnego, które ma być przeznaczone na budowę oczek wodnych. Również od transzy pieniędzy z Brukseli zależy modernizacja stałej wystawy w Centrum Geoedukacji i budowa „ogrodu doświadczeń” na dachu budynku. Na to zadanie miasto zarezerwowało trzy miliony złotych jako wkład własny. Geopark planuje też budowę ścieżki wokół całej Kadzielni.

Na wydatki związane z inwestycjami w oświacie miasto zarezerwowało prawie dziewięć milionów złotych. W tym roku rozpocznie się budowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Olszewskiego, ale większość prac zostanie wykonanych w 2018 roku. Urzędnicy planują także budowę infrastruktury sportowej przy SP nr 34, SP nr 27, ZSP nr 2. Natomiast budynki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kryształowej oraz przedszkola samorządowego przy ul. Różanej zostaną ocieplone i pomalowane.

 

Prawdopodobnie w tym roku rozpocznie się remont dawnego budynku Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Leśnej, do którego ma się przenieść część wydziałów urzędu miasta. Niewiele, bo około trzy miliony złotych, pochłoną inwestycje w opiece społecznej. MOPR planuje modernizację domów opieki społecznej przy ulicy Jagiellońskiej i Sobieskiego. Powstaną także kolejne mieszkania socjalne przy ulicy Tartacznej. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO