Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Chcą boisk

wtorek, 09 czerwca 2015 13:55 / Autor: Maciej Urban
Chcą boisk
Chcą boisk
Maciej Urban
Maciej Urban

Wczoraj rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Aż do 21 czerwca każdy mieszkaniec miasta, w wieku powyżej 16 lat, może wytypować najlepsze pomysły i wesprzeć je swoim głosem. Co ciekawe, w promocję jednego z nich mocno zaangażowali się znani sportowcy.

Głosy oddawać można na zadania duże, których koszt przekracza 100 tysięcy złotych. Pula przysługująca takim inwestycjom wynosi 4 miliony. Oddzielnie klasyfikowane są małe działania, których cena nie przekracza progu 100 tysięcy. Na nie pozostaje milion złotych.

Najkosztowniejsza do zrealizowania będzie budowa boisk sportowych obok Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Plany zakładają, że przy Alei Legionów mógłby powstać obiekt wielofunkcyjny, łączący boisko do piłki nożnej, siatkówki plażowej, szczypiorniaka, a także tenisa ziemnego. Nie zabraknie aneksu lekkoatletycznego – bieżni, rzutni do pchnięcia kulą, czy skoczni w dal. Przewidywany budżet to 2,6 miliona złotych.

Boiska chcą również mieszkańcy Barwinka. Zadanie oznaczone numerem 93 przewiduje budowę placu ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej. Obiekt miałby powstać przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Kielcach. W promocję pomysłu zaangażowali się między innymi Vive Tauron Kielce, jak również sportowcy związani niegdyś z klubem Korona: Przemysław Cichoń, Kamil Kuzera, czy Leszek Ojrzyński.

boi

– Gdy dostałem propozycję pomocy w promocji akcji, nie wahałem się ani chwili – zaznacza popularny szkoleniowiec. – Teren jest świetny, warto go wykorzystać i zbudować tu fajne boisko. Dostałem zapewnienie, że będą mogli z niego korzystać nie tylko najmłodsi, ale też ci starsi kielczanie z całego miasta, którzy lubią pobiegać za piłką. Mam nadzieję, że sam będę też mógł tu kilka bramek strzelić! Bardzo proszę o głosy na boisko na Barwinku. Jestem przekonany, że to świetna inicjatywa, dlatego na pewno nie będzie to głos zmarnowany – dodaje Ojrzyński.

Kielczanie mogą głosować na inne projekty kompleksów sportowych. Zgłoszonych do tegorocznego budżetu obywatelskiego jest aż 16. To niemal połowa wszystkich dużych pomysłów. Ale w tym roku nie brakuje także inicjatyw drogowych. Na 2,5 miliona złotych wyceniono plan przebudowy ul. Biskupa Kaczmarka wraz z przeorganizowaniem miejsc postojowych z równoległych na prostopadłe lub skośne. Natomiast pół miliona mniej trzeba będzie wyłożyć na budowę fragmentu ul. Kazimierza Wielkiego wraz z miejscami postojowymi, jakie miałyby się ciągnąć od wjazdu do budynku Dewońska 2, do punktu widokowego w rejonie Rezerwatu Ślichowice.

Przysłowiowym rodzynkiem wśród zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego jest remont i modernizacja Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. – Kto choć raz był w schronisku w Dyminach zgodzi się, że wymaga gruntownego remontu i modernizacji. Same kosmetyczne zabiegi niestety już nie wystarczą, żeby poprawić warunki bezdomnym zwierzętom. Dlatego zachęcam do głosowania na ten projekt – komentuje Małgorzata Cioroch, prezenterka Radia eM Kielce.

To były duże pomysły. Z kolei tych wycenianych na najwyżej 100 tys. złotych jest aż 60. – Matematyka wskazuje, że maksymalnie będziemy mogli zrealizować nawet 20 małych projektów – zapowiada Tadeusz Sayor, wiceprezydent Kielc. Kielczanie chcą budowy siłowni zewnętrznych, modernizacji obiektów sportowych, czy nowych placów zabaw. Tych ostatnich domagają się mieszkańcy Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zgłoszono między innymi pomysł budowy placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 28. Miejsce dla najmłodszych może powstać też przy ulicy Sandomierskiej 160.

Wziąć udział w głosowaniu może każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Głosujemy tylko raz, ale na dowolną liczbę propozycji. Pomysły zgłoszone do budżetu obywatelskiego wspieramy za pośrednictwem internetu, poczty, czy poprzez wypełnienie karty do głosowania i zostawienie jej w Urzędzie Miasta.

Rezultaty poznamy najpóźniej 3 lipca. Lista zadań dostępna jest na stronie budzetobywatelski.kielce.eu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO