Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Brak planów na weekend? Podpowiadamy, co będzie się działo

piątek, 28 stycznia 2022 10:10 / Autor: Adrianna Linertowicz
Brak planów na weekend? Podpowiadamy, co będzie się działo
Brak planów na weekend? Podpowiadamy, co będzie się działo
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

W ostatni weekend stycznia czeka na nas mnóstwo ciekawych wydarzeń. Zarówno w mieście, jak i w regionie odbędą się koncerty, wystawy, prelekcje oraz spektakle. Jest w czym wybierać. 

W MIEŚCIE

Budownictwo cerkiewne w Królestwie Polskim

Piątek, 28 stycznia, godzina 18, MHKi. Już w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów na obszarze późniejszego Królestwa Polskiego mieszkali prawosławni. W stuleciu  władzy rosyjskiego imperium ich liczba systematycznie rosła. Dzieje prawosławnych świątyń, ich forma architektoniczna i symboliczna funkcja, wreszcie losy w niepodległej Rzeczpospolitej – w miastach Królestwa, a szczególnie guberni kieleckiej to treść ilustrowanego wykładu Krzysztofa Myślińskiego w siedzibie muzeum.

http://www.mhki.kielce.eu/zawartosc/budownictwo-cerkiewne-w-krolestwie-polskim

Konferencja "Przemoc w rodzinie - bądź w temacie!"

Piątek, 28 stycznia, godzina 10-15, WDK. Fundacja "PEStka" zaprasza na konferencję "Przemoc w rodzinie - bądź w temacie!", która stanowi inaugurację projektu "Więc chodź - pomaluj NASZ świat...". Tematem wydarzenia jest szeroko pojmowane zjawisko przemocy, które zostanie ukazane od strony socjologicznej, statystycznej, jak również praktycznej.

https://emkielce.pl/miasto/w-wdk-porozmawiaja-o-przemocy-w-rodzinie

„Król Mięsopust” na scenie Teatru Żeromskiego

Sobota, 29 stycznia, godzina 19, Teatr im. Stefana Żeromskiego. „Król Mięsopust” w reżyserii Jerzego Bończaka i Michała Kotańskiego to najbliższa premierowa propozycja Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tragifarsa o zamianie ról między parobkiem a królem pokazuje tęsknotę za innym, lepszym życiem.

https://www.emkielce.pl/kultura/kielecki-teatr-tanca-wystawi-kopciuszka

Miasto zwierząt – Dzikie ptaki miejskie

Sobota, 29 stycznia, godzina 11, Instytut Dizajnu. W sobotnie przedpołudnie zapraszamy najmłodszych (dzieci w wieku od 6 do 12 r. ż.) na spotkanie dotyczące miejskich ptaków. Wykład oraz spacer ornitologiczny poprowadzi Diana Szwagrzyk – edukatorka zajmująca się szerzeniem wiedzy o ptakach i ich życiu w miejskich ekosystemach. Na uczestników czekać także będą zestawy elementów do własnoręcznego stworzenia karmników.

https://idkielce.pl/project/miasto-zwierzat-dzikie-ptaki-miejskie/

„Naga prawda o klasyce” – Waldemar Malicki w Filharmonii Świętokrzyskiej

Niedziela, 30 stycznia, godzina 16, Filharmonia Świętokrzyska. Czteroosobowy zespół zaprasza na muzyczne widowisko obfitujące w abstrakcyjny humor, krótkie obserwacje obyczajowe i mnóstwo dystansu do samego siebie i otaczającego nas świata. To inteligentna rozrywka, gdzie skecze muzyczne zderzają się z aktualnymi anegdotami, żartobliwie komentującymi naszą rzeczywistość, a bezinteresowna zabawa z poważniejszą refleksją.

https://filharmonia.kielce.pl/imprezy.html

Gdzie był Bóg w Auschwitz? - Spotkanie online z ks. Manfredem Deselersem

Niedziela, 30 stycznia, godzina 16. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście zapraszamy w niedzielę, 30 stycznia na spotkanie online z ks. Mansfredem Deselersem. Temat spotkania zawarte jest w pytaniu:" Gdzie był Bóg w Auschwitz?". Ks. dr Manfred Deselaers jest niemieckim duszpasterzem, który od 30 lat pracuje w Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu. Zajmuje się działalnością edukacyjną, koncentruje się na religijnym znaczeniu pamięci o Auschwitz.

https://fb.me/e/2R6TC0dbM

Tydzień Filmu Niemieckiego w kinie Moskwa

Od piątku 28 stycznia do 3 lutego, Kino Moskwa. Tydzień Filmu Niemieckiego jest corocznym przeglądem najnowszego kina niemieckiego realizowanym już od ponad 20 lat. W programie przeglądu rokrocznie znajdują się produkcje, które powstały w przeciągu ostatniego roku, i które znalazły się konkursach najważniejszych festiwali filmowych, przede wszystkim Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale lub uhonorowane zostały Niemieckimi Nagrodami Filmowymi, albo też zyskały uznanie niemieckich widzów. Każda edycja tej prezentacji kina niemieckiego to pokaz różnych filmowych gatunków podejmujących wiele tematów, ze szczególnym uwzględnieniem takich, którymi żyją nasi sąsiedzi, i na które natychmiast reagują pracujący w Niemczech twórcy. Nie brak więc filmów sięgających do współczesnej, niezbyt nieodległej historii niemieckiego państwa, podpatrujących życie zwykłych ludzi, portretujących znane postaci czy literackich adaptacji. Harmonogram tegorocznego TFN dostępny jest pod linkiem do wydarzenia.

https://fb.me/e/17HmhVrCz

W REGIONIE

Ciekoty i świętokrzyskie pejzaże

Piątek, 28 stycznia, godzina 18, Galeria Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach.  Szklany Dom w Ciekotach zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej "Ciekoty 2020" autorstwa Skarżyskiego Klubu Twórców „SKART”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek 28 stycznia. Podczas wystawy swoje prace pokażą: Krystyna Bondel, Magdalena Chmielewska, Anna Chodniewicz-Pająk, Bogusław Jelonek, Małgorzata Kocia, Roman Kornecki, Lucyna Kozłowska, Andrzej Kozłowski, Mirosław Madej, Maja Malinowska, Barbara Obara, Anna Pająk, Halina Skrzeczyna, Amelia Zawadzka. Na wystawę Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” zaprasza wspólnie z Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

https://www.emkielce.pl/kultura/ciekoty-i-swietokrzyskie-pejzaze-na-wystawie-skarzyskich-artystow

Wernisaż wystawy „Non Finito” w Ostrowcu Świętokrzyskim

Sobota, 29 stycznia, godzina 18, MCK Ostrowiec. Wystawa jest częścią przedsięwzięcia realizowanego w ramach współpracy działających w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Pracowni Rzeźby i Ceramiki, Warsztatów Projektowania Odzieży oraz grupy fotograficznej „Statyw”. Zaprezentowane zostaną dzieła stworzone przez uczestników zajęć stanowiące próbę zatrzymania w czasie procesu tworzenia.Podczas trwającego kilka miesięcy projektu, którego zwieńczeniem ma być organizowany wiosną m.in. duży pokaz mody, instruktorom – Bartłomiejowi Kotowi, Paulinie Bździkot i Stanisławowi Duninowi-Borkowskiemu – do głowy przyszła myśl, aby celowo na pewnym etapie zatrzymać pracę i zaprezentować widzom stronę warsztatową zamierzonych działań.

https://mck.ostrowiec.pl/wernisaz-wystawy-non-finito/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO