Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Bp Ryczan do młodych kapłanów: Miejcie bojaźń Bożą w sercu

poniedziałek, 21 października 2013 12:05 / Autor: Katarzyna Bernat
Bp Ryczan do młodych kapłanów: Miejcie bojaźń Bożą w sercu
Bp Ryczan do młodych kapłanów: Miejcie bojaźń Bożą w sercu
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Po raz dziesiąty młodzi kapłani naszej diecezji spotkali się na swojej dorocznej Pielgrzymce. Tym razem w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach koło Pińczowa. Prawie 50-osobowej grupie księży przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. Był także obecny ks. prałat Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny kapłanów.

W sobotę, 19 października 2013 r. – w liturgiczne wspomnienie oraz 29. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach, zebrali się kapłani diecezji kieleckiej, wyświęceni w latach 1999-2013. W pielgrzymce uczestniczył także ks. dr Grzegorz Kaliszewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od powitania zebranych przez proboszcza a zarazem kustosza sanktuarium ks. Zbigniewa Chajskiego, który również przybliżył dzieje młodzawskiego sanktuarium.

W dalszej części spotkania młodzi kapłani wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Łukasza Zygmunta, prefekta alumnów WSD w Kielcach, zatytułowanej: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi”. W swojej nauce ks. Zygmunt mówił: - „Duchowość kapłana diecezjalnego jest ważna, bo jest zakorzeniona w Chrystusie i działalności duszpasterskiej”. Przywołując liczne słowa bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, skierowane do kapłanów, przestrzegał, iż – „nie ma nic gorszego jak znużenie w wierze i w kapłaństwie. Trzeba nieustannie rozpalać entuzjazm wiary…”. - „Ewangelizować może ten, kto sam poddał się ewangelizacji, kto osobiście doświadczył obecności Chrystusa w swoim życiu” - mówił dalej ks. Zygmunt.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, modlono się o kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Biskup Kielecki w swojej homilii zwrócił szczególną uwagę na postać bł. ks. Jerzego, kapelana „Solidarności”, którego brutalnie pobili i zamordowali funkcjonariusze SB IV Departamentu MSW. Bp Ryczan wskazał na ogromną odwagę i determinację ks. Jerzego, który krytykował nadużycia władzy komunistycznej, mając na uwadze zasadę „zło dobrem zwyciężaj”. Odnosząc się do przykładu błogosławionego, apelował do zebranych kapłanów, by tak jak on „nie bali się tych co zabijają ciało, ale tych co zabijają ciało i duszę”. - „Nie bójcie się ataków na Kościół i duchownych, bójcie się Boga. /…/ Bojaźń Boża nawet w ludziach wrogich pozwoli wam dostrzec w nich Boga. (…) Głupota u nas ma długie nogi, opanowała ona wszystkie formy życia i króluje” – wołał hierarcha, odnosząc się do ostatnich wydarzeń.        

Na zakńczenie Eucharystii bp Ryczan udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które następnie zostały ucałowane przez wszystkich obenych.  

Po Mszy św. wszyscy kapłani zostali zaproszeni przez miejscowego proboszcza na plebanię – na wspólne spotkanie przy stole.

Kościół w Młodzawach położony jest na niewielkim wzgórzu. Obecny trzeci z kolei trójnawowy kościół pw. Ducha Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach datowany jest na 1740 r., według projektu Kacpra Bażanki, ufundowany przez Michała Kępskiego. Pierwszy kościół istniał tutaj przed 1326 r., drugi zaś został spalony przez Kozaków ok. 1660 r. W przepięknej barokowej świątyni, w ołtarzu głównym, znajduje się pochodzący z I poł. XVII w. wizerunek Matki Bożej Bolesnej, który już od początku swojego istnienia przyciągał pielgrzymów z całego Ponidzia oraz Polski. Prawdopodobnie obraz najpierw znajdował się w pałacu księcia Michała Korybuta Wiśniowieckiego, późniejszego króla Polski. Potem trafił do rodziny Komorowskich. Staraniem ks. Wojciecha Domickiego z Młodzaw, zaprzyjaźnionego z Komorowskimi, obraz umieszczono w ołtarzu bocznym kościoła parafialnego. Od 1680 r. obraz znajduje się w ołtarzu głównym i czczony jest jako cudowny.

ks. Krzysztof Tkaczyk

za: www.diecezja.kielce.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO