Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Biblioteka Wojewódzka podsumowała Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

środa, 27 listopada 2019 14:21 / Autor: Magdalena Nowak
Biblioteka Wojewódzka podsumowała Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Biblioteka Wojewódzka podsumowała Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne, recytatorskie, wystawy, wykłady i wycieczki śladami pisarza to tylko nieliczne wydarzenia, które zostały zrealizowane z okazji obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W programie znalazło się również spotkanie z Martą Herling, córką znakomitego twórcy.

Przygotowania do obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego rozpoczęły się w momencie powstania Komitetu Społecznego, w skład którego weszły kieleckie biblioteki, placówki oświatowe, instytucje kultury, stowarzyszenia oraz kieleckie media. Ostatecznie w organizację zaangażowało się trzynaście jednostek, a głównym inicjatorem imprez była Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

– Każda okazja do mówienia o pisarzu daje szansę do tego, że powie się coś nowego i tak się też stało. Mieliśmy okazję posłuchać osobistych relacji córki pisarza, które na pewno były dla słuchaczy bardzo cenne. Marta Herling opowiedziała również, jak wyglądały relacje ojca ze środowiskiem włoskich intelektualistów czy kulturą paryską – opowiada Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

– Gdy znaleźliśmy się na szczycie Łysej Góry, po obejrzeniu pejzażu z jej szczytu Marta Herling powiedziała, że nigdy tu nie była i że dopiero teraz zrozumiała, dlaczego ojciec czuł przywiązanie do tych miejsc. Było dużo szczególnych momentów, nie tylko dających nową wiedzę o pisarzu, ale i takich, które wywoływały silne emocje – dodał dyrektor.

Wiele wydarzeń zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach "Żeromszczacy". – Otworzyła się nam perspektywa na wiedzę o związkach Herlinga-Grudzińskiego z regionem. Pisarz miał kontakty z kolegami z Kielc od lat najmłodszych po schyłek życia. Dotarliśmy do wspomnień i relacji znajomych Herlinga-Grudzińskiego – mówi Magdalena Helis-Rzepka, prezes stowarzyszenia. – Mogliśmy też spojrzeć na to, jak dzisiaj młodzi odbiorcy patrzą na Grudzińskiego. Zobaczyć ich zaangażowanie nie tylko w poznawanie jego twórczości, ale i życia. Uczniowie szkoły muzycznej stworzyli koncert, a liceum plastycznego plakaty, które wyrażały emocje związane z twórczością pisarza  – dodała prezes.

Najwięcej wydarzeń zaplanowano tuż przed rocznicą urodzin pisarza. 16 maja odbyła się wycieczka jego śladami z przewodnikiem, która rozpoczęła się w Kielcach, a zakończyła w Suchedniowie. Od 8 do 30 maja na kieleckim Rynku można było oglądać wystawę "Związki Gustawa-Herlinga Grudzińskiego z Kieleczczyzną", którą przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Kielc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO