MIASTO
Biblioteka... materiałów
W nowym budynku Sky, będącym częścią Kieleckiego Parku Technologicznego, powstaje Biblioteka Materiałów. Znajdzie się tam 2 tysiące innowacyjnych próbek materiałów, wykorzystywanych w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. To jeden z wielu nieszablonowych pomysłów, które w ostatnim czasie realizowane są w KPT.
Biblioteka powstaje w ramach budowy Zespołu Inkubatorów Technologicznych. Dzięki tej potężnej inwestycji zostaną również otwarte trzy nowehale produkcyjne o łącznej powierzchni ponad dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych, budynek Sky, Energetyczne Centrum Nauki, a także centrum Fashion Design oraz centrum szybkiego prototypowania 3D. – Kilka lat temu zaczęliśmy bardzo intensywnie wspierać branżę wzorniczą. Centrum Fashion Design to jedna z najnowocześniejszych w Polsce prototypowni 3D.
Te obszary uzupełniamy o tak zwaną bibliotekę materiałową, budowaną we współpracy z New York University, a dokładnie z jego oddziałem Material Connections. W ramach umowy, którą podpisaliśmy, kielecki park wzbogaci się odwa tysiące próbek innowacyjnych materiałów. Można będzie zapoznać się z ichcechami użytkowymi, ale również fizycznymi, będzie można ich dotknąć i poznać potencjalne zastosowanie – tłumaczy Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
W bibliotece znajdą się zarówno tkaniny, jak i materiały budowlane,wykorzystywane w każdej gałęzi przemysłu i każdej branży. Są one zbierane przez przedstawicieli firm zagranicznych, którzy odwiedzają wszystkie wystawy targowena całym świecie i wyszukują nowinki techniczne. Teraz doprowadziliśmy do tego, że w sposób skonsolidowany będą dostępne w jednym miejscu – wyjaśnia Mazurkiewicz.
Podobne biblioteki istnieją na razie jedynie w Stanach Zjednoczonych i w Chinach. W Europie będzie to pierwsze tego typu miejsce – zainteresowani skorzystają z niego za darmo. Liczymy, że nie tylko lokatorzy Parku będą zainteresowani tymi materiałami, ale przyciągną one potencjalnych beneficjentów z Polski i z zagranicy. Traktujemy to przedsięwzięcie komercyjnie. Jeżeli potencjalny użytkownik zechce nabyć dany materiał, my automatycznie doprowadzimy do kontaktu z jego producentem i w oparciu o odrębną umowę taki materiał będzie mógł kupić – dodaje Mazurkiewicz.
Otwarcie Biblioteki Materiałów planowane jest na 30 września, wraz z oficjalnym rozpoczęciem działania Zespołu Inkubatorów Technologicznych. W tej chwili próbki są już w agencji celnej w Polsce, gdzie trwa procedura odbiorowa. Kończy się również budowa pomieszczenia, w którym mają się one znaleźć. Koszt inwestycji to ponad milion złotych. Środki na jej budowę zostały pozyskane prawie w 100 procentach z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. To właśnie w jego ramach powstaje Zespół Inkubatorów Technologicznych.