MIASTO
Biała sobota jeszcze przed wakacjami
W najbliższą sobotę (15 czerwca) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbędzie się „Biała sobota przed wakacjami”. Podczas tej akcji mieszkanki województwa świętokrzyskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii w ramach programów profilaktyki onkologicznej. Wydarzenie potrwa od godziny 9 do 14.
- Podczas niego dostępna będzie mammografia dla pań w wieku 45-74 lat; zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi badanie należy wykonywać regularnie co dwa lata. Z kolei cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, czyli dwa badania podczas jednej wizyty. Jest przeznaczona dla kobiet w wieku 25-64 lat. Badanie należy wykonywać regularnie, co trzy lata. Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka, tj. zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV - typem wysokiego ryzyka, powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy – informuje Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja: na cytologię tel: 609 99 00 33 oraz na mammografię tel: 607 77 88 88.
- Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla kobiety. Polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Podczas badania wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku – wyjaśnia rzecznik.
Regularna profilaktyka pozwala na wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworu w stadium przedinwazyjnym, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy i możliwe jest pełne wyleczenie.
Z kolei mammografia (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka piersi. Polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich piersi w dwóch projekcjach, dla zobrazowania struktury gruczołu piersiowego – dodaje Opalińska.
Dawka promieniowania podczas mammografii jest niska, nie przekracza 1/6 dawki promieniowania, które naturalnie przyjmujemy z atmosfery. Badanie jest bezpieczne, a zastosowany przez chwilę ucisk piersi w mammografie nie uszkadza ich i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Badanie trwa kilka minut i pozwala wykryć zmiany wielkości 3 mm. Nie każda wykryta zmiana jest rakiem, ale każda wymaga zdiagnozowania.