MIASTO
Bałagan przy altanach śmietnikowych. Gdzie wyrzucać odpady?
Stare meble, fragmenty podłóg, drzwi, ramy okienne, elektrośmieci, opakowania po materiałach budowlanych, farby i gruz. Takie odpady są coraz częściej porzucane przy altanach śmietnikowych na wielu kieleckich osiedlach. Gdzie powinny trafić?
Ewelina Palus, kierownik referatu gospodarki odpadami wydziału Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta w Kielcach przypomina, że każdy mieszkaniec naszego miasta może przekazać odpady wielkogabarytowe do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się przy ulicy Magazynowej 3 w Kielcach. Tam oprócz nich przyjmowane są bezpłatnie też m.in. papier, szkło, trawa, liście, przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory.
Do punktu nie są przyjmowane zmieszane odpady komunalne i zawierające azbest. PSZOK jest czynny od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 18 i w soboty od 8 do 16. Każdy mieszkaniec, który chce z niego skorzystać, powinien mieć przy sobie dowód osobisty.
- Śmieci wielkogabarytowe są też odbierane od mieszkańców bezpośrednio z ich punktów gromadzenia. We wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych odbywa się to raz na dwa tygodnie, a w domkach jednorodzinnych raz na kwartał - informuje Ewelina Palus i dodaje, że odpady są odbierane spod altan śmietnikowych w dni określone w harmonogramie wywozu śmieci.
Inaczej jest w przypadku odpadów budowlanych. - Mówimy o nim wtedy, gdy mieszkaniec sam go wytworzy, czyli wykonuje remont mieszkania we własnym zakresie. Jeżeli do przeprowadzenia remontu została wynajęta firma, to ona wytwarza ten odpady w ramach prowadzonej działalności i to ona powinna zapewnić mieszkańcowi na nie kontener - tłumaczy Ewelina Palus.
Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych każdy mieszkaniec Kielc może oddać na rok 500 kilogramów budowlanych śmieci.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad wraz z listą przyjmowanych odpadów można znaleźć na stronie http://www.pgo.kielce.pl/userfiles/NOWY%20REGULAMIN.PDF Informacje są udzielane też pod numerem telefonu 609 322 123.
Za wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych grożą wysokie kary pieniężne. Zaśmiecający musi też pokryć koszty usunięcia odpadów z danego miejsca.