Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Aleja IX Wieków Kielc deptakiem? Zdecydują radni

poniedziałek, 01 kwietnia 2024 11:22 / Autor: Michał Łosiak
Aleja IX Wieków Kielc deptakiem? Zdecydują radni
Aleja IX Wieków Kielc deptakiem? Zdecydują radni
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kilka tysięcy podpisów pod projektem uchwały wyłączającej z ruchu samochodowego ulicę IX Wieków Kielc zebrali przedstawiciele Stowarzyszenia Spokojne Kielce. Pomysłodawcom chodzi o bezpieczeństwo, ciszę i ekologiczne rozwiązanie wokół powstającego „diesel parku”.

Przypomnijmy, że między jezdniami jednej z najważniejszych i najruchliwszych arterii w naszym mieście powstaje Ogród Wolności, czyli miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli znaleźć spokój wśród miejskiego zgiełku.

Inwestycja tworzona w ramach „zielonej rewitalizacji” natrafiła jednak na ogromną krytykę. Politycy i mieszkańcy zarzucali nieprzemyślaną koncepcję, zakładającą zbudowanie takiej atrakcji w miejscu, gdzie codziennie przejeżdża tysiące samochodów.

– Inwestycja jest potrzebna i bardzo dobrze się stało, że jest w centrum Kielc. Warto ją jednak poprawić i mamy na to pomysł. Zebraliśmy już ponad pięć tysięcy podpisów od kielczan i wciąż napływają kolejne. Chodzi o to, aby całkowicie zamknąć aleję IX Wieków Kielc dla samochodów i zezwolić na ruch wyłącznie pieszych i rowerzystów. To przywróci spokój, a osobom korzystającym z Ogrodu Wolności pomoże w zrelaksowaniu się. Będzie też bezpiecznie i zmniejszy się ruch w tej części Kielc. Zyska również środowisko, bo nie będzie tylu zanieczyszczeń – podkreśla Stanisław Bagietka, prezes Stowarzyszenia Spokojne Kielce.

Według nieoficjalnych informacji inicjatywa zyskała poparcie wśród radnych i być może już niedługo trafi pod obrady rady miasta.

– Myślę, że to dobre rozwiązanie, bo dotychczas mówiono o bezsensowności powstania parku w kontekście hałasu wokół niego. Teraz inicjatorzy zmian chcą zlikwidować przeszkodę. Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że pomysł przejdzie i zostanie zrealizowany. Przecież aleja IX Wieków jest stosunkowo młodą ulicą i wcześniej jakoś kielczanie radzili sobie bez niej – podkreśla anonimowo osoba z bliskiego otoczenia rady miasta.

Przypomnijmy, że aleja IX Wieków Kielc powstała na przełomie lat 60. i 70. Przy niej znajduje się m.in. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, kościół św. Wojciecha, czy dawna synagoga.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO