MIASTO
Aleja IX Wieków Kielc deptakiem? Zdecydują radni
Kilka tysięcy podpisów pod projektem uchwały wyłączającej z ruchu samochodowego ulicę IX Wieków Kielc zebrali przedstawiciele Stowarzyszenia Spokojne Kielce. Pomysłodawcom chodzi o bezpieczeństwo, ciszę i ekologiczne rozwiązanie wokół powstającego „diesel parku”.
Przypomnijmy, że między jezdniami jednej z najważniejszych i najruchliwszych arterii w naszym mieście powstaje Ogród Wolności, czyli miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli znaleźć spokój wśród miejskiego zgiełku.
Inwestycja tworzona w ramach „zielonej rewitalizacji” natrafiła jednak na ogromną krytykę. Politycy i mieszkańcy zarzucali nieprzemyślaną koncepcję, zakładającą zbudowanie takiej atrakcji w miejscu, gdzie codziennie przejeżdża tysiące samochodów.
– Inwestycja jest potrzebna i bardzo dobrze się stało, że jest w centrum Kielc. Warto ją jednak poprawić i mamy na to pomysł. Zebraliśmy już ponad pięć tysięcy podpisów od kielczan i wciąż napływają kolejne. Chodzi o to, aby całkowicie zamknąć aleję IX Wieków Kielc dla samochodów i zezwolić na ruch wyłącznie pieszych i rowerzystów. To przywróci spokój, a osobom korzystającym z Ogrodu Wolności pomoże w zrelaksowaniu się. Będzie też bezpiecznie i zmniejszy się ruch w tej części Kielc. Zyska również środowisko, bo nie będzie tylu zanieczyszczeń – podkreśla Stanisław Bagietka, prezes Stowarzyszenia Spokojne Kielce.
Według nieoficjalnych informacji inicjatywa zyskała poparcie wśród radnych i być może już niedługo trafi pod obrady rady miasta.
– Myślę, że to dobre rozwiązanie, bo dotychczas mówiono o bezsensowności powstania parku w kontekście hałasu wokół niego. Teraz inicjatorzy zmian chcą zlikwidować przeszkodę. Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że pomysł przejdzie i zostanie zrealizowany. Przecież aleja IX Wieków jest stosunkowo młodą ulicą i wcześniej jakoś kielczanie radzili sobie bez niej – podkreśla anonimowo osoba z bliskiego otoczenia rady miasta.
Przypomnijmy, że aleja IX Wieków Kielc powstała na przełomie lat 60. i 70. Przy niej znajduje się m.in. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, kościół św. Wojciecha, czy dawna synagoga.